Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przekierowanie 60 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy na cele klimatyczne. Sprawa może uderzyć w niemiecki rząd, samorządy i całą Unię Europejską.
Pomysł ziobrystów, by nie płacić składki do budżetu UE, to czysty finansowy samobój. W najłagodniejszym scenariuszu zaległości z karnymi odsetkami byłyby potrącane z funduszy dla Polski.
Mechanizm „pieniądze za praworządność”, Krajowy Plan Odbudowy, postępowanie z art. 7 – jak się nie pogubić w unijnych procedurach wobec Polski i co z nich wyniknie? Rozmowa z brukselskim korespondentem Tomaszem Bieleckim.
Pierwszych pieniędzy z KPO można się spodziewać najwcześniej w połowie 2022 r. I to pod warunkiem, że zostanie wdrożony wyrok TSUE o systemie dyscyplinarnym dla sędziów, bo Brukseli nie wystarczą już same zobowiązania premiera Morawieckiego do reform.
Wysłuchania w sprawie Krajowego Planu Odbudowy to kwiatek do kożucha czy realne konsultacje? Rozmowa z Karoliną Dreszer-Smalec, prezeską Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Na czym polegają propozycje strony ekologicznej i biznesowej? Czy pracom towarzyszy strategiczna myśl? Jak plan łączy się z Europejskim Zielonym Ładem? Rozmowa z Izabelą Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci.
Parlament Europejski popiera nowy pakiet budżetowy, choć nie podoba mu się ugoda w sprawie praworządności. Poprosi TSUE, by rozpatrzył skargę Polski w trybie przyspieszonym.
Europejskie media szeroko piszą o wycofanym wecie Orbána i Morawieckiego. Większość komentatorów podkreśla, że to nie koniec sporu o praworządność.
Morawiecki i Orbán musieli pogodzić się z wyraźnie zaznaczoną w UE „czerwoną linią”. W zamian dostali obietnicę, że reguła „pieniądze za praworządność” odwlecze się o dwa–trzy lata.
Na stole negocjacyjnym leży mieszanka czterech obietnic, w które zostałaby „opakowana” zasada „pieniądze za praworządność”. Polska i Węgry mają się na nią zgodzić, co byłoby ustępstwem z ich strony.