Rozmowa z historykiem gospodarki Walterem Scheidelem o tym, dlaczego ci, co mają więcej, nie chcą się dzielić z tymi, co mają mniej, i dlaczego sprowadza to na ludzi katastrofy, które mają te nierówności choć trochę wyrównać.
Jak co roku Oxfam przedstawił dane dotyczące nierówności majątkowych na świecie. Jak co roku widać, że nierówności się pogłębiają. Jak co roku nie ma innej możliwości, niż mówić o tym głośno.
Autor POLITYKI Rafał Woś został nagrodzony za wywiad z profesor ekonomii Marianą Mazzucato.
Bogaty z domu absolwent Eton i Oksfordu George Brummell na początku XIX wieku zasłynął z mycia trzewików szampanem. Starają się mu dziś dorównać dzieci współczesnych brytyjskich burżujów.
Co z tego mamy, że mamy coraz więcej?
Czy ludzie bogaci są zdrowsi psychicznie, czy tylko wydają się tacy swoim terapeutom?
Bogaci jadą na koniec świata pomagać biednym, nawet jeśli ci drudzy wcale tego nie chcą, a sama pomoc często przynosi więcej szkód niż korzyści. To będzie rekordowy sezon dla turystyki wolontaryjnej.
Amancio Ortega Gaona to najbogatszy Europejczyk i trzeci miliarder świata według nowego rankingu „Forbesa”. Mało kto zna jego twarz, ale miliony ludzi kupują od niego ubrania.
Już ćwierć wieku temu było oczywiste, że w polskim społeczeństwie wypiętrzy się elita wpływów i pieniądza, ale dopiero teraz wiadomo, jak ona wygląda. Kto i z czym znalazł się po latach na szczytach, kto jeszcze ma szansę tam dotrzeć?
Tak błyskawicznego zbijania potężnych majątków nie było jeszcze nigdy w historii. I nigdy dotąd rzesza szarych obywateli nie widziała z taką jasnością, jak jest ograbiana przez elitę.