W połowie lipca tłumy zjadą pod Grunwald, by – w sześćsetną rocznicę – obejrzeć rekonstrukcję wielkiej bitwy. My zachęcamy do poznania pamiątek po krzyżackim państwie.
Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.
Pisowski wójt Grunwaldu poprosił prezydenta, premiera, prokuratora i prezesa Polski o odgórne rozwiązanie swojej rady gminy, bo jest opozycyjna.
Kolonizacja na prawie niemieckim miała pod względem gospodarczym i kulturowym wprowadzić Polskę do Europy. Wiele w tym procesie zawdzięczamy zakonom rycerskim.
O tym, jak Piast Konrad Biały walczył przeciwko Władysławowi Jagielle pod Grunwaldem, opowiada historyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marek Janicki, specjalista od średniowiecznych dziejów Polski i Litwy.
Jagiełło dopiął swego: wygrał z krzyżakami w walnej bitwie. Ale nie kończyło to konfliktu.
Związek państwowy Polski i Litwy, a następnie wojny z Zakonem Krzyżackim spowodowały, że obie strony musiały sformułować doktrynę, która uzasadniałaby prowadzoną politykę.
Jest 15 lipca 1410 r., zbliża się południe. Nieuchronnie dojdzie zaraz do walnego starcia na polach między wioskami Stębark i Grunwald, gdzie stoją wojska krzyżackie, a wsią Ulnowo i jez. Łubień, gdzie zaległa armia polsko-litewska.
Jak były organizowane armie i wyprawy wojenne, jak wyposażeni zbrojni i jaką taktykę stosowano na polu bitwy?
Na przebieg i charakter konfliktu polsko-litewsko-krzyżackiego znaczący wpływ miała żegluga bałtycka i próby jej monopolizowania w czasach bliskich bitwie pod Grunwaldem.