Temat nadużyć seksualnych w Kościele zdecydowanie zdominował podróż apostolską Franciszka do Belgii i Luksemburga. Nigdy przedtem nie musiał odpowiadać na pytania w tej sprawie nie tylko ze strony organizacji pomagających ofiarom pedofilii, ale i ze strony przedstawicieli władz państwa, w którym gościł.
Belgijskie frytkarnie są miejscem nawiązywania kontaktów ponad podziałami. Frytki smakują socjalistom i chadekom, liberałom i ekologom. Teraz w kolejce po nie stoją nowi europosłowie.
Polska jest jedynym obok Włoch dużym krajem europejskim, w którym partie rządzące zdobyły więcej mandatów niż formacje opozycji. W kilku przypadkach wybory wywołały ogromne kryzysy.
W Belgii w czerwcowych eurowyborach po raz pierwszy będą głosować szesnastolatki – i to od razu obowiązkowo.
Czy w nowym roku zmieni się mapa polityczna Starego Kontynentu? I to wcale nie gdzieś na wschodzie? Tego nie można już wykluczyć. Głównie za sprawą dwojga polityków, którzy nieczęsto trafiają na pierwsze strony europejskich gazet.
10 tys. euro trafi do inicjatywy Aborcja bez Granic, która udziela pomocy osobom w niechcianej ciąży.
Do do 156 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pośród mieszkańców zachodniej części Niemiec. Policja podała, że rannych jest 670. Trwa szacowanie strat i poszukiwania setek zaginionych.
Dezercja żołnierza, który od ponad miesiąca ukrywa się we flandryjskich lasach, zbudziła Belgię z pandemicznego letargu. I przypomniała o jej starych problemach.
Félix Tshisekedi, prezydent Konga, dostał niedawno list z Brukseli. Jego nadawca, król Belgów Filip, wyraża w nim ubolewanie z powodu okrucieństw, jakie Afryce przyniósł kolonializm. Przyznaje, że rany jeszcze się nie zagoiły, i obiecuje debatę „w prawdzie i spokoju”.
Belgia przodowała w złych statystykach, bo zbyt uczciwie liczyła ofiary wirusa. Poddawana była presji, aby nie wychodziła przed szereg. W końcu Bruksela to Europa, potrzebuje optymizmu, nadziei.