Według nowych prognoz problem dziury ozonowej może zniknąć w ciągu czterech dekad. Międzynarodowe wysiłki przynoszą efekty i powinny inspirować do skuteczniejszych działań na rzecz ochrony klimatu.
Australia planuje budowę pierwszego betonowego pasa startowego na Antarktydzie. W tle są katastrofa klimatyczna i geopolityka.
Gdy część osób śledziła amerykańską kampanię prezydencką, a inni byli zajęci debatowaniem o pandemii, na mapie pojawił się nowy gigant. Argentyna wchłonęła sporą część Antarktydy.
Jacek Libucha w 53 dni samotnie i bez wsparcia doszedł pieszo na biegun południowy, ciągnąc za sobą sanie.
Ciepło kumulujące się w atmosferze i przenikające do oceanów zaczyna się dobierać do Półwyspu Antarktycznego. To pierwszy kawałek Białego Lądu, który może stracić lód. Właśnie tu na początku lutego temperatury poszybowały do 20 st. C. To tylko anomalia czy już trwały trend?
Posiadając własną jednostkę naukową w tej części świata, Polska ma szansę na grę w klimatologicznej pierwszej lidze. Ale potrzebują nowej bazy – ostatnio zostali uwięzieni między krami w antarktycznej Zatoce Admiralicji.
Armada statków, samolotów oraz pojazdów lądowych ruszyła na Antarktydę, aby pilnie poznać zamiary „najgroźniejszego lodowca świata”. Jego rozpad może podnieść poziom oceanów o 3 m w ciągu kilku dekad.
Dużo większa od Europy, ale mało znana, bo na stałe nie osiedlił się tu żaden człowiek. Antarktyda wpływa na nasz los bardziej, niż jesteśmy tego świadomi.
Ocean Arktyczny kwitnie. I to nie jest dobra wiadomość. Całe szczęście naukowcy wiedzą już, dlaczego tak się dzieje.
W Polskiej Stacji Antarktycznej na Wyspie Króla Jerzego naukowcy chcą nadal liczyć pingwiny i inne zwierzęta. Ale teraz – z powietrza. Idąc z duchem czasów.