Rosja chciała Krymu, bo marzyła o dogodnych dla siebie bazach lotniczych i morskich. Mogłaby kierować stąd siły na Bliski Wschód, ale przede wszystkim kontrolować Morze Czarne.
Rustem Umierow nie miał nic wspólnego z wojskiem. I to była jego główna zaleta, gdy w Ukrainie szukano szefa resortu obrony.
Daria Płatonowa Dugin nie była przypadkową ofiarą nie tylko przez pokrewieństwo z naczelnym ideologiem Kremla. Od wczesnej młodości angażowała się w działalność organizacji swego ojca.
Doradza generałom, politykom i oligarchom. Jego długa broda i czarne stroje przywodzą na myśl Rasputina. Kim tak naprawdę jest Aleksandr Dugin, filozof, którego książki wywołują wojny?
Rozmowa z Mustafą Dżemilewem, dysydentem w czasach ZSRR, przywódcą Tatarów krymskich, a dziś ukraińskim deputowanym, o tym, dlaczego Rosjanom już nie zależy na świecie, i o powrocie do domu w Aj-Serez.
Jeśli Europa nie przyjdzie z pomocą swojemu największemu sojusznikowi, swojemu najwierniejszemu zwolennikowi, to sama siebie zostawi na lodzie.
Gdy szef MSZ w Moskwie mówi, że nowa wojna oznaczałaby zniszczenie Ukrainy, Zachód sobie przypomina, że Rosjanie czasem bardzo otwarcie zapowiadają, co chcą zrobić.
Dzień Zjednoczenia Krymu z Rosją ustanowiono świętem narodowym. Ale show tego dnia skradła wypowiedź Joego Bidena, który przyznał wprost, że „Putin jest zabójcą”.
Ukraina oskarża Rosję o finansowanie terroryzmu na jej terytorium i dyskryminację rasową Tatarów krymskich. Gruzja też kiedyś próbowała walczyć z Rosją w Hadze. Ale niewiele osiągnęła.
Po pięciu latach od aneksji Krymu widać, że Ukraina ma coraz większe szanse na utrzymanie i rozwój niepodległego państwa. Rosyjska Wiosna okazała się porażką Putina.