Po ostatniej gali nagród Grammy rozpisywano się o odmienionych operacją plastyczną rysach Madonny. Temat jednak szybko zgasł, bo w dzisiejszych czasach twarz staje się nieistotna. Lub może raczej: istotna inaczej.
Badacze ludzkiego ciała mówią: wszystko jest w nas połączone cienką tkanką zwaną powięzią.
Mamy. To śródmiąższe, przestrzeń znajdująca się między tkankami naszego organizmu, która wpływa na pracę innych narządów i może mieć kapitalne znaczenie w diagnostyce wielu chorób, w tym nowotworowych.
Od trzech lat Danuta, dobra córka, próbuje odzyskać śp. matkę zamkniętą w plastiku.
Jak zbadać najbardziej złożony obiekt we Wszechświecie? Najlepiej byłoby zbudować coś równie skomplikowanego i zobaczyć, jak działa. To właśnie proponują naukowcy, którzy planują stworzenie symulacji komputerowej ludzkiego mózgu.
Ciągłe zaciskanie zębów może prowadzić do bólów kręgosłupa, głowy, a nawet nóg. Za to w niczym nie pomoże.
Poznanie tajemnic ludzkiego ciała było niemożliwe bez zajrzenia do jego wnętrza, ale lekarzy otwierających czaszki i brzuchy zmarłych uważano przez wieki za pozbawionych wiary bezbożników. Dziś możemy spodziewać się telewizyjnej transmisji z prosektorium.
„Mortui vivos docenti! ” (zmarli żywych uczą) – to hasło można odczytać na ścianach prosektoriów niemal całego świata. W Polsce tylko kilka zwłok rocznie ofiarowywanych jest polskim uczelniom, mimo że gest ten cieszy się akceptacją Kościoła.
Iza kończy VI rok medycyny i jest przekonana, że studia nie są w stanie uwrażliwić kogoś, kto sam nie jest wrażliwy – na śmierć, chorobę, ludzkie cierpienie. Maciek miał zupełnie inne o swoich studiach wyobrażenie: – Nie sądziłem, że to będzie taka szkółka. Nikt od nas nie wymaga samodzielnego myślenia. Asystentami są najczęściej lekarze – młodzi proletariusze służby zdrowia, którzy pracę na uczelni dzielą z zatrudnieniem w szpitalu, przychodni, pogotowiu. Podejrzewam, że obojętne jest dla nich, czy jako lekarz będę miał właściwy stosunek do ludzkiego cierpienia i śmierci.