Dlaczego europeizację Rosji Putin uważa za nieszczęście i skąd się bierze szczególny rosyjski nacjonalizm.
Zbliża się sześciolecie reaktywacji Głównego Zarządu Wojskowo-Politycznego Sił Zbrojnych Rosji, co nastąpiło dokładnie 30 lipca 2018 r. Co robią w wojsku oficerowie polityczni? Na co liczył Putin?
Zmienić Niemców z wrogów w sojuszników. Pokonać ZSRR bez starć i ofiar. Przetrwać mimo wewnętrznych sporów. Oto bilans pierwszego półwiecza NATO. Jak to się mogło udać?
Niektóre fakty świadczą o niejakim „polskim” kompleksie Rosji. Dlatego jeśli dojdzie do agresji Rosji wobec Zachodu, atak na Polskę jest nie tylko czymś naturalnym z czysto wojskowego punktu widzenia, ale i motywowany resentymentami.
W styczniu minęło sto lat od śmierci Włodzimierza Lenina, odnotował to nawet „Wall Street Journal”. Po co zajmować się zmarłym liderem bolszewików i twórcą Związku Radzieckiego? Bo jego widmo ciągle krąży nad światem – ostrzega dziennik międzynarodowej finansjery.
Zwłaszcza w krajach totalitarnych powstają czasem bardzo kuriozalne projekty czy prototypy uzbrojenia, które okazują się zupełnie bezużyteczne. Taki sprzęt można też znaleźć we współczesnej Rosji. Tak marnuje się zasoby.
II wojna światowa nagle staje się przeżyciem bardzo współczesnym. Warstwa wizualna bierze tutaj górę nad narracyjną, tekst nie jest tak ważny jak obraz. A Polacy i ich perspektywa pojawiają się tam, gdzie muszą.
Dla jednych to był prawdziwy koniec zimnej wojny, dla innych okazja łatwego zarobku, a dla jeszcze innych zwiastun nowego życia. 30 lat temu Polskę opuściła armia rosyjska. Co po niej zostało?
Książka Małgorzaty Nocuń jest hołdem dla rozmówczyń i wszystkich „kobiet poradzieckich”. Historię Rosji opowiadają przede wszystkim mężczyźni. Ona chciała oddać głos kobietom.