Konkurs Chopinowski, wielkie jubileusze, remonty i publiczność zwiedzająca gmachy filharmonii. Autorskie podsumowanie 2023 r. w muzyce poważnej.
Na czym polega sztuka dyrygencka? Na mowie ciała, na plastyczności ruchów, na psychologii? Na wszystkim po trosze. Przekonuje o tym Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga.
Od kontemplacji do dzikości – taka jest fascynująca wciąż muzyka Góreckiego.
Jesienne festiwale proponują nam przegląd sukcesów młodych polskich twórców, nagradzanych w kraju i za granicą. Czy można mówić o nowej polskiej szkole kompozytorskiej?
III Symfonia była światowym bestsellerem muzyki współczesnej. Na kolejną Henryk Górecki dostał kilka różnych zamówień i nie zdążył. A jednak będzie!
To nie pierwsze spotkanie Krzysztofa Pastora z muzyką Góreckiego.
Trudno uwierzyć, że już go z nami nie ma. Kompozytora, który był jednym z gigantów naszej muzyki, ale który zarazem nie miał w sobie nic z pomnika.
Ich jubileusze przypadają równocześnie (w 2008 r. – 75 urodziny), ale trudno znaleźć dwie tak różne osobowości.
W zeszłym roku obchodził siedemdziesięciolecie Wojciech Kilar, w tym przyszła kolej na Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Niegdyś bojownicy awangardy, potem zdobywcy rządu dusz, dziś są symbolami muzycznego establishmentu.