Czy Polska może mieć zespoły i organizacje badawcze konkurencyjne poziomem z zagranicznymi? Może – i ma. Między innymi dzięki funduszom europejskim. Na Międzynarodowe Agendy Badawcze przeznaczono w tym roku łącznie 120 mln zł.
Zrozumienie, jak działa mózg i w jaki sposób przebiegają w nim procesy chorobowe, to jedno z największych wyzwań stojących przed medycyną i naukami biologicznymi. W Polsce czołowym ośrodkiem zajmującym się badaniami mózgu jest BRAINCITY – działająca w ramach Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN placówka, w której neuronaukowcy z Polski i świata badają zjawisko tzw. plastyczności neuronalnej. Stanowi ono podstawę procesu uczenia, ale jego zaburzenia mogą stać się przyczyną wielu schorzeń neurologicznych. Jednostka działa w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Centrum kieruje prof. Leszek Kaczmarek, jeden z czołowych światowych badaczy neuroplastyczności.
Postęp technologiczny napędzają odkrycia nowych materiałów. Pracuje nad nimi Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną MagTop, działające w Instytucie Fizyki PAN. Centrum powstało w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Ośrodek współtworzą prof. dr hab. Tomasz Wojtowicz i dyrektor MagTop prof. dr hab. Tomasz Dietl.
Molekularna maszyneria wewnątrz komórek odpowiada za wszystko, co dzieje się w naszych organizmach, a jej niewłaściwe funkcjonowanie może prowadzić do wielu poważnych chorób. O tym, jak działają te komórkowe mechanizmy i co dzieje się, gdy zawodzą, opowiada prof. dr hab. Agnieszka Chacińska, dyrektor Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, która działa przy IMol PAN i jest współfinansowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z funduszy europejskich pochodzących z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Technologie kwantowe doprowadzą w najbliższych latach do rewolucyjnych zmian w informatyce i telekomunikacji. W ścisłej światowej czołówce badań w tej dziedzinie są polscy badacze, m.in. prof. dr hab. Marek Żukowski kierujący Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) na Uniwersytecie Gdańskim. Centrum działa w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR).
O chorobach oczu, jednej z największych plag cywilizacyjnych XXI w., opowiada prof. dr hab. Maciej Wojtkowski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), współfinansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach programu międzynarodowe agendy badawcze, ze środków funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR).
Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi Uniwersytetu Gdańskiego (ICCVS) pod okiem prof. dr hab. Natalii Marek-Trzonkowskiej prowadzą badania, które mogą pomóc w walce z rakiem. Centrum powstało w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR).
Rozmowa z fizykiem, dyrektorem Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, Międzynarodowej Agendy Badawczej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
Podstawą rozwoju wiedzy są najwyższej jakości badania naukowe. Nowe odkrycia i wyjaśnienia mechanizmów działania rzeczywistości prowadzą do praktycznych zastosowań i innowacji. Doskonałym przykładem jest wpływ badań naukowych na rozwój medycyny, o czym rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Tygodnik POLITYKA.
Rozmowa z fizykiem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), Międzynarodowej Agendy Badawczej przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN.