Sypnęło śniegiem i nad morzem, i w górach. Czy powinniśmy się czuć tym zdziwieni? Śnieg w listopadzie to żadna anomalia, nawet w dobie globalnego ocieplenia.
Najbliższa zima będzie jeszcze łagodna. Nie z powodu zmiany klimatu, ale kampanii prezydenckiej. Na tę zimę rząd obiecał zamrozić ceny energii. Ale lepiej sprawdzać rachunki.
Śniegu zacznie brakować we wszystkich najpopularniejszych narciarskich regionach świata, ale niektóre z nich szczególnie mocno ucierpią z powodu wzrostu globalnej temperatury.
Luty to statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, ale tak ciepłego jak tegoroczny jeszcze nie było. W dodatku kolejne będą najprawdopodobniej jeszcze cieplejsze.
W Szwecji z powodu opadów śniegu i gołoledzi doszło do wielu kolizji na drogach. W Polsce marznący deszcz wywołał paraliż na kolei; w czwartek rano prawie 40 pociągów na krajowej sieci kolejowej było opóźnionych powyżej 100 minut.
Wir polarny to wiejące wokół bieguna wiatry, szczególnie silne zimą. Ich osłabienie może zwiastować mrozy. Albo wręcz przeciwnie: wyjątkowo wysokie jak na zimę temperatury.
W Libanie w ataku IDF zginął ważny przywódca Hamasu, Magdalena Filiks ujawniła wstrząsające kulisy śledztwa w sprawie śmierci jej syna. Prokuratura zajmie się „okrutnym żartem” Jana Pietrzaka, a TPN szuka sprawców fajerwerkowego pokazu w Tatrach. Nadchodzą ekstremalne chłody.
Pierwszego dnia śnieg jest gwiazdą mediów społecznościowych. Unieważnia bruki. Anuluje chodniki. Na chwilę wyrównuje asfalt. To jak premiera nowego leku.
Cieszą się dzieci i cieszą sceptycy globalnego ocieplenia. Dzieci z tego, że spadł śnieg. Sceptycy, że spadł w listopadzie, co według nich przeczy zmianom klimatu. Nic podobnego.
Dni chudną, noce przybierają na wadze. Druga połowa roku to droga powrotna. Kiedyś już tu byliśmy.