Postęp w zrozumieniu tajemniczej choroby, jaką jest zespół przewlekłego zmęczenia, hamują kontrowersje dotyczące jej przyczyn. Ale jesteśmy bliżej przełomu.
Badania pokazują, że rodzicielstwo jest tym trudniejsze, im sztywniejsze przekonania ktoś ma. Im lepiej „wie”, jakie są dzieci, jak się nimi opiekować, tym większe może mieć kłopoty – mówi dr Konrad Piotrowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Księża to grupa zawodowa narażona na problemy zdrowotne wynikające z dużego obciążenia emocjonalnego. Ale w Kościele brakuje wciąż odwagi i miejsca, by o tym głośno powiedzieć.
PiS robi dziś ze Sławomira Broniarza, szefa ZNP, drugiego Tuska, który musi mieć w sobie bardzo dużo złej woli, aby tak szkodzić Polakom. Jesienią ZNP musi na to wreszcie odpowiedzieć, inaczej odda mecz walkowerem.
Po pierwszym zachłyśnięciu się zapraszaniem obcych do domu część z nas uznała, że już wystarczy. I nie dziwię się, że wiele osób doszło do wniosku, że to ich przerasta – mówi psycholożka i psychoterapeutka Tatiana Ostaszewska-Mosak.
Polacy są jak sportowcy wyczynowi. Wyżyłowani, wyeksploatowani, przepracowani. Chcą odpocząć. W kampanii wyborczej politycy zauważyli to zjawisko. Pytanie: co dalej?
Jak wyeliminować stres związany z pracą? Na początek wystarczy wyłączyć służbowy telefon i zamknąć skrzynkę mailową. Niemiecki rząd chce w tym celu zmienić prawo.
Od 5 lutego w sprzedaży jest już 14 tom Poradnika Psychologicznego POLITYKI „Ja, my, oni” zatytułowany „Jak nie zwariować w naszych czasach”.
Najkrócej rzecz ujmując, o wypaleniu zawodowym można mówić wówczas, kiedy osoba zaangażowana w swoją pracę traci motywację do dalszego działania, doświadczając psychicznego, emocjonalnego i fizycznego wyczerpania.
Czy człowiek zawodowo wypalony powinien rzucić pracę?