Mija 20 lat od czasu, gdy Ukraińcy wyszli na kijowski plac Niepodległości w proteście przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. 22 listopada 2004 r. rozpoczęła się pomarańczowa rewolucja.
Putin chce ziemi za pokój. Kiedy to dostanie, będzie chciał więcej ziemi za dalsze trwanie pokoju. A przecież to dotyczy nie tylko samej ziemi, ale także ludzi, którzy tam mieszkają. Wiemy, co się dzieje pod okupacją rosyjską – mówi Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy.
Pomarańczowa rewolucja, która wybuchła 22 listopada 15 lat temu, nie była pierwszą, ale to ona nadała temu pojęciu wyrazistych barw i na wiele lat zdefiniowała politykę w Europie Środkowej i Azji.
Nowy szef, nowe porządki. Czy Wiktor Janukowycz ustabilizuje ukraińską scenę polityczną, czy uzależni kraj od Rosji?
Wiktor Janukowycz ogłosił swoje zwycięstwo, nie czekając na oficjalne wyniki wyborów. Można powiedzieć – po pięciu latach niebiescy wzięli rewanż na pomarańczowych.
W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie startują przeciwko sobie lider opozycyjnej Partii Regionów Wiktor Janukowycz i obecna premier Julia Tymoszenko. A kto zwycięży – na prawdę nie wiadomo.
Porażka Wiktora Juszczenki to z pewnością koniec pewnego typu stosunków wzajemnych Polski i Ukrainy. Postawiliśmy na złego konia?
Wiktor Juszczenko chce być demokratą, a zachował się jak nacjonalista.
Głosy, że niedzielne wybory na Ukrainie przyniosły kres władzy pomarańczowych, wydają się nieco przesadzone. Przeciwniczką Wiktora Janukowycza w II turze będzie przecież „pomarańczowa” Julia Tymoszenko.
Ukraińcy wybierają prezydenta. Do wyścigu o najwyższy urząd w państwie stanął cały zastęp kandydatów, choć wiadomo, że naprawdę liczą się dwa nazwiska.