Relacje z Niemcami nie są łatwe. Odeszło pokolenie, które wiedziało, z czym się zmaga i co chce osiągnąć w dialogu z sąsiadami. Pozostał trudny język, bliska, ale odmienna kultura i kanonada prawicy, od lat galwanizująca wizerunek odwiecznego wroga, sprzeczności interesów oraz niepewnego sojusznika zapatrzonego w rosyjskie surowce i „rosyjską duszę”.
Szczątki Mieczysława Jałowieckiego 5 grudnia zostaną ponownie pogrzebane na gdańskim cmentarzu. Kim był arystokrata, który przeprowadził operację zakupu dla Polski nieruchomości znajdujących się na Westerplatte i w innych miejscach portu?
Politykom PiS chodzi o monopol. O to, że „ich” patriotyzm jest lepszy od patriotyzmu tych, którzy nie należą do obozu władzy.
Partia rządząca osiągnęła cel – rząd przejmie tereny na Westerplatte, by zbudować tam muzeum. Osiągnęła ten cel we właściwy sobie sposób – siłowo, ignorując zarówno głosy sprzeciwu, jak i propozycje rozwiązań kompromisowych.
O teren dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, wsławionej obroną przed Niemcami w 1939 r., trwa teraz wojna. Na paragrafy i donosy.
Antoni Macierewicz znowu dał pokaz bezwzględności i siły. Tym razem lekcję dostała młodzież. Pytanie, jakie wnioski z niej wyniesie?
W wymazywaniu gumką sukcesów Donalda Tuska bieżąca władza gotowa jest na wiele. Ostatnio nawet na „dobrą zmianę” w rodzimym muzealnictwie.
Sama historia powstawania „Tajemnicy Westerplatte” to byłby niezły materiał na scenariusz. W końcu jednak film powstał, trafia do kin i budzi zdziwienie pierwszych widzów.
O filmie „Tajemnica Westerplatte” było głośno, zanim zaczęto go kręcić. Teraz państwo chce odzyskać pieniądze wypłacone producentom filmu.
Zbyt powoli posuwa się pojednanie polsko-rosyjskie. Wolałbym, żeby dziś Rosję reprezentował Borys Jelcyn.