Jesienią 1923 r. Edwin Hubble dowiódł, że to, co uważano wtedy za cały wszechświat, jest tylko jedną z wielu wysp materii rozsianych na bezbrzeżnym oceanie pustki.
To coś przypomina spiralę Archimedesa, ale nie jest rysunkiem szczególnej krzywej odkrytej przez starożytnego matematyka. To twór istniejący realnie – duża spiralna galaktyka w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. 35 mln lat świetlnych od nas.
Naukowcy wiążą ogromne nadzieje z nowym teleskopem, który właśnie rusza w kosmos. Ma między innymi pozwolić dostrzec ślady życia na obcych planetach.
NASA udostępniła właśnie niezwykłe zdjęcie wybuchu supernowej. Jego wyjątkowość polega na tym, że uchwycono na nim dokładnie chwilę eksplozji. Jeszcze nigdy nie udało się zaobserwować wybuchających gwiazd tak wcześnie.
Operatorzy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wybrali niezwykłe zdjęcia jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk w kosmosie: kolizji galaktyk.
To, że otaczający nas kosmos rozszerza się coraz szybciej, wiedzieliśmy od wielu lat. Z najnowszych obserwacji wynika jednak, że tempo ekspansji jest większe niż przypuszczano.
Powiedział nam fundamentalne rzeczy o Wszechświecie. I podarował najpiękniejsze zdjęcia kosmosu.
Dla uczczenia czterechsetnej rocznicy użycia teleskopu do obserwacji nieba NASA opublikowała niezwykłe zdjęcie centrum naszej Galaktyki. Astronomowie potrafią zeń wydedukować wiele szczegółów kosmicznej kuchni.
Kosmiczny teleskop Hubble’a jeszcze działa, ale astronomowie z inżynierami już pracują nad jego następcą, który znajdzie się na orbicie za pięć lat.
Umieszczenie na orbicie okołoziemskiej teleskopu kosmicznego Hubble’a pozwoliło astronomom zajrzeć w kosmos głęboko jak nigdy.