Bada zachowania prospołeczne, takie jak intencje i trwałość podejmowania się wolontariatu.
Jak pomagać mądrze, by nie narażać ludzi cierpiących, słabszych fizycznie i psychicznie, krzywdzonych, pogrążonych w życiowych dramatach, na upokarzające poczucie gorszości? Mówi o tym dr Iwona Nowakowska, psycholożka, adiunktka w warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, autorka badań nad wolontariatem w Polsce, ale też w Szwecji i Włoszech, finalistka tegorocznych Nagród Naukowych „Polityki” dla młodych wybitnych naukowców.
Czerwony Krzyż zmaga się z problemami, które dotykają wszystkie instytucje pomocowe.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra swój 29. koncert pod batutą Jurka Owsiaka. To jedyna radosna wiadomość, jaka dociera do nas od wielu, wielu miesięcy.
Żadnych aukcji, biegów charytatywnych, koncertów. Ponad dwa miesiące izolacji zdemolowały finanse fundacji i organizacji pomocowych. Hospicja liczą każdą złotówkę.
Jeden niechciany prezent można gdzieś upchnąć. Ale co zrobić, gdy takich prezentów ma się trzy tony?
Na pensje dla nauczycieli, na obchody rocznicy, na czynsz dla fundacji, na film dokumentalny – na to, co dla nich ważne, obywatele coraz częściej składają się sami.
Dziennie rezygnację składa nawet dwóch wolontariuszy. Wśród nich członkowie regionalnych struktur organizacji, która co roku pomaga kilkunastu tysiącom rodzin w Polsce.
Świat stracił umiar w rozdziale swojego bogactwa? Nic nie szkodzi. Jest przecież jeszcze dobroczynność. Dziś szczególnie w dobrym tonie.
Wspierajmy najlepsze organizacje charytatywne, bo są tysiące razy skuteczniejsze od pozostałych – mówi William MacAskill z uniwersytetu w Oksfordzie, promotor idei skutecznego altruizmu.