Ekonomiczny Nobel trafił w ręce trzech badaczy, którzy twierdzą, że wiedzą, skąd się biorą postęp i dobrobyt społeczeństw. Czy o czymś jednak nie zapomnieli?
Ha-Joon Chang, koreańsko-brytyjski ekonomista, mówi o tym, jak ekonomia próbuje zdominować nasze myślenie i nie zawsze jej się to udaje.
Rozmowa z prof. Witoldem Orłowskim, ekonomistą, o tym, jak niewiedza czyni nas bezbronnymi wobec demagogów i jak uczyć młodych ludzi podstaw ekonomii.
Profesor Jerzy Kleer w marcu skończył 94 lata. Z tygodnikiem „Polityka” był związany od 1958 r. Zawsze opowiadał, że praca pozwala mu zachować dobre samopoczucie i stale intelektualnie się rozwijać. Ciepły człowiek, świetny kolega.
Prof. Steve Keen, ekonomista, o zgubnej wierze w niewidzialną siłę przywracającą równowagę po kryzysach oraz o tym, że stajemy u progu kryzysu, być może – ostatecznego.
Jerzy Osiatyński był ministrem, posłem, doradzał w sprawach związanych z reformami systemowymi i podatkowymi krajom, które po rozpadzie bloku wschodniego próbowały ukonstytuować swoją niezależność.
Gospodarki na całym świecie wydobywają się z recesji. Czy powrót na ścieżkę wzrostu jest jednak oznaką zdrowia, skoro pogłębiają się nierówności, a zagrożenia wywołane aktywnością człowieka są coraz większe? Czas na nową ekonomię – obwarzanka.
Wyznawcy nowoczesnej teorii monetarnej mówią, że państwa mogą pożyczać w nieskończoność, granice ich zadłużania nie istnieją. Autorzy raportu „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego” twierdzą, że jest wręcz odwrotnie. I Polska niebezpiecznie się do tych granic zbliżyła.
Choć pandemia covid-19 trwa w najlepsze, nie ustały rozważania nad urządzeniem pokryzysowego świata i gospodarki. Silnym głosem wypowiadają się kobiety ekonomistki. Pokazują, że inna ekonomia jest nie tylko możliwa, ale i niezbędna.
Ciągle nie jest zbyt późno, by zatrzymać zabójcze ocieplenie atmosfery. Czy jednak nie trzeba będzie poświęcić napędzanej tanią energią cywilizacji dobrobytu i wolności?