Zamiast trawy, krzewów i drzew jest coraz więcej alejek, rzeźb i placów zabaw. Rewitalizacja miejskiej zieleni postępuje kosztem dużych pieniędzy – i naturalnej flory.
W miastach oczyszczają powietrze i pomagają przetrwać upały towarzyszące zmianie klimatu. W jakiej są kondycji? Jak je wesprzeć?
Miało być miłą atrakcją, ale egzotyczne drzewo podzieliło mieszkańców Nowego Tomyśla. „Wcześniej mogliśmy sobie żartować, że prędzej nam palma wyrośnie, niż drogę porządną zrobią. Teraz to już nie jest śmieszne”.
Od Karpat do Bałtyku – wszędzie tną drzewa. Wycinki trwają niezależnie od tego, że ptaki siedzą na jajach albo wychowują młode. Teoretycznie w sezonie lęgowym takie prace nie powinny się odbywać, ale przepisy nie są egzekwowane.
W Warszawie szumi dziewięć milionów drzew. Ostatnio odżyły, bo w pandemii zrobiło się ciszej, a one źle znoszą zgiełk.
Trwa najgorszy w historii okres pod względem pożarów w amazońskiej dżungli. Las pali się w rekordowym tempie – od ubiegłego czwartku zlokalizowano co najmniej 9500 pojedynczych wybuchów ognia.
Najnowszy raport międzyrządowego panelu do spraw zmian klimatu (IPCC) nie pozostawia złudzeń. Ziemia – tym razem chodzi o gleby, nie planetę – ma nas już dosyć.
Dr hab. Bogdan Jaroszewicz o tym, czego las pozwala nam dowiedzieć się o sobie, a jakich tajemnic zazdrośnie strzeże.
Dr hab. Bogdan Jaroszewicz o tym, czego las pozwala nam dowiedzieć się o sobie, a jakich tajemnic zazdrośnie strzeże.
Posłowie PiS apelują o wprowadzenie rozwiązań pozwalających na łatwiejsze usuwanie drzew przydrożnych. Uzasadnienie? Niszczejąca infrastruktura, trudności przy modernizacji szlaków komunikacyjnych i względy bezpieczeństwa.