Próbując potwierdzić, że źródłem tajemniczej ciemnej materii w kosmosie są czarne dziury, badacze nieba dowiedli czegoś przeciwnego. Oraz tego, że metoda naukowa działa bez zarzutu.
Rozmowa z dr. Sebastianem Trojanowskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, badaczem najbardziej zagadkowych cząstek elementarnych.
Prof. Arthur B. McDonald, kanadyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla, o neutrinach, ciemnej materii i o tym, po co nam wiedza o nich.
Istnienie ciemnej materii we Wszechświecie to jedna z największych zagadek nauki. W jej wyjaśnieniu ma pomóc ukryty we włoskich górach cylinder wypełniony ponad trzema tonami ciekłego ksenonu.
Jedno z najdziwniejszych zjawisk fizycznych, którego uczeni do dzisiaj nie umieją całkowicie wyjaśnić – a więc istnienie antymaterii – powoli odsłania się.
Nie lepiej przeznaczyć miliardy na realne potrzeby ludzkości, zamiast na zabawy w Pana Boga? (Nie!)
Dlaczego małe cząstki trzeba badać za pomocą wielkich urządzeń? Rozmowa z prof. Janem Nassalskim z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku i dr. hab. Leszkiem Zawiejskim z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie.
Naukowcy znaleźli dowód istnienia ciemnej materii. Jeśli ich odkrycie się potwierdzi, będzie to jedno z największych osiągnięć współczesnej astronomii.