W wyniku zderzenia historii z polityką z wystawy „Polska droga do NATO” usunięto kadr z Bronisławem Geremkiem. Przypominamy więc, jak naprawdę było 20 lat temu, kiedy wchodziliśmy do NATO.
Buzek i Kuczyński, Geremek i Tusk, Rywin i Michnik. To oni – w naszej subiektywnej historii mijającej dekady – w dużej mierze zdecydowali o tym, co dzisiaj dzieje się w kraju. Co i kto określi trzecią dekadę III RP?
Geremek opowiada, Żakowski pyta.
Tragiczna śmierć Bronisława Geremka symbolicznie zamyka historię najbardziej niezwykłej formacji politycznej 20-lecia: Unii Demokratycznej. Żadnej z wielkich postaci, założycieli UD, a potem Unii Wolności, nie ma już w czynnym życiu politycznym. Czas zrobił swoje. Ale też wyczerpała się pewna formuła obecności polskiej inteligencji w polityce.
To miał być trochę inny wywiad. Planowaliśmy oczywiście spotkanie z Bronisławem Geremkiem w ramach naszego cyklu „Rozmowy na dwudziestolecie”, w którym o historii dwóch dekad transformacji mówią najważniejsi jej autorzy i świadkowie. Rzeczywistość pokrzyżowała te plany. Nic dziwnego, że bardzo poruszyła nas wiadomość, iż w posiadaniu naszego redakcyjnego kolegi Krzysztofa Burnetki znajduje się nigdzie nie publikowany wywiad z Profesorem, który wspólnie z Witoldem Beresiem i Jerzym Skoczylasem przeprowadzili z myślą o przygotowywanej książce o III RP. Rozmowa ta odbyła się we wrześniu 2005 r., krótko przed wyborami parlamentarnymi, które miały przynieść zwycięstwo autorom pomysłu na IV RP. Dziś wypowiedzi Bronisława Geremka, gdzie wiele jest odpowiedzi na pytania, które chcieliśmy Profesorowi zadać, uderzają aktualnością i trafnością sądów. Dowodzą niezwykłej umiejętności przewidywania, dają ważki materiał do przemyśleń. Publikujemy ten tekst w przekonaniu, że czytelnicy podzielą nasze wrażenia.
W najnowszej POLITYCE (w sprzedaży od 22 lipca) ukaże się niepublikowany wywiad z Bronisławem Geremkiem, w którym Profesor wypowiada się o najważniejszych polskich sprawach.
Przypominamy rozmowę, która odbyła się we wrześniu 2005 r., krótko przed wyborami parlamentarnymi, które miały przynieść zwycięstwo autorom pomysłu na IV RP. Dziś wypowiedzi Bronisława Geremka uderzają aktualnością i trafnością sądów. Dowodzą niezwykłej umiejętności przewidywania, dają ważki materiał do przemyśleń.
Od 30 lat nie było ważnego dla Polski politycznego zdarzenia, w którym Bronisław Geremek nie miałby istotnego udziału. I to po dobrej stronie.