Grzegorz Kalinowski opowiada Agacie Passent o pokoju brzeskim, na który bolszewicy musieli się zgodzić, lecz krótko o nim pamiętali.
Muzeum Bitwy Warszawskiej to niejedyna porażka PiS w upamiętnianiu Bitwy Warszawskiej. Trzy lata temu Mateusz Morawiecki poparł pomysł wzniesienia w stolicy łuku triumfalnego upamiętniającego polskie zwycięstwo.
O pierwszej wojnie światowej, feministkach i początkach niepodległości opowiada Maciej Górny, autor wydanej właśnie książki „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”.
Podpisany 100 lat temu pokój z Rosją sowiecką zapamiętaliśmy jako zwycięski, ale zawarliśmy go kosztem Ukrainy i Białorusi – ocenia Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA.
Jak grom z jasnego nieba uderzył rozkaz z 17 listopada, który opiewa o demobilizacji ochotników i poborowych. Bez kwestii więc będziemy już momentalnie zwolnieni.
Setki tysięcy żołnierzy wróci teraz z frontu i zawoła: pracy, chleba, ziemi! I gdzie rząd ma dla żołnierzy i wielkich mas bezrobotnych tę pracę, ten chleb, tę ziemię?
Poseł Staniszkis, który z koszem do odbioru kartek udaje się na lewicę, odbywa dyskusję, podczas której poseł Dreszer wydziera mu koszyk. Za chwilę kartki leżą rozsypane na podłodze.
Urzeczywistniać zaczyna się idea budowy własnego portu, który jest nam nieodzownie potrzebny, jako punkt oparcia powstającej marynarki ojczystej i jako środek polskiego życia, handlu i rybołówstwa na polskim morzu – pisał inż. Tadeusz Wenda.
Kraj cały odetchnie, a chyba najrozkoszniej minister skarbu. Właściwie to teraz dopiero może się rozpocząć rozsądna, planowa gospodarka – pisał bankowiec Stanisław Karpiński.
Coraz mniej interesowano się żołnierzem i jego trudem, a coraz bardziej skandalikami i plotkami miejscowymi – pisał oficer i historyk Wacław Lipiński.