Wolę wyraźnie widzieć znaki zapytania, niż zasłaniać je wszechwiedzącym Bogiem i udawać, że ich nie ma – pisze Michał Różyczka, astrofizyk, emerytowany profesor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, autor ok. 200 prac naukowych i kilkuset popularnonaukowych.
Prof. John Gray, filozof polityki, o jasnych i ciemnych stronach chrześcijaństwa i ateizmu, o religiach bez boga oraz o tym, czy liberałowie zbawią świat.
Nie twierdzę, że wszyscy księża są czuli na punkcie pieniędzy. Niemniej wygląda na to, że statystycznie rzecz biorąc, pracownicy Kościoła nie gardzą pieniędzmi, a wręcz odwrotnie.
Żydówka, która radziła podeptać Biblię, kobieta, która występowała przeciwko dominacji mężczyzn. Ernestyna Potowska, XIX-wieczna sufrażystka, budziła skrajne emocje.
Z Joanną Podgórską, autorką książki „Spróchniały krzyż”, publicystką POLITYKI, rozmawia Paweł Reszka.
Odpowiedź, że można, wydaje się banałem, lecz nie w Polsce XXI w.
Jaka piękna dekonstrukcja! Filozofowie Russel Blackford z Australii i Udo Schuklenk z Kanady wzięli pod lupę „50 mitów o ateizmie’’. I dali im odpór.
Przedstawiciele Kościoła wielokrotnie znieważali w wypowiedziach publicznych osoby niewierzące, gejów czy feministki. Obrażani mają dość i zaczynają kierować sprawy do sądów.
Rozmowa ze Stanisławem Obirkiem o niebezpieczeństwach łączenia fundamentalizmu religijnego i politycznego.
Termin „dziedziniec pogan” robi karierę w przekazie katolickim. Dlaczego ta metafora, odwołująca się do dawnej żydowskiej Świątyni w Jerozolimie, stała się dziś tak ważna?