Budowa tego muzeum dorobiła się już własnej historii. I raczej nie najlepszej, skoro szef Centralnego Zarządu Służby Więziennej kulisami inwestycji postanowił zainteresować prokuraturę.
Portret zbiorowy ludzi, którzy po wojnie nie złożyli broni, kreśli prof. Rafał Wnuk, współautor książki „Niezłomni czy realiści. Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu”.
W połowie sierpnia dowiemy się, kto zaprojektuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ciągle nie powstało. Ale ma szansę dorobić się własnych więźniów. Kulisami jego powstawania Służba Więzienna chce zainteresować prokuraturę.
Zlikwidować IPN, przewietrzyć muzea? Jak odpowiedzieć na osiem lat budowania przez prawicę fałszywej świadomości historycznej Polaków? Jak uzdrowić instytucje kulturalne i historyczne, które temu służyły?
Blisko 25 mln zł rozdała Fundacja KGHM w pierwszym półroczu 2023. Pieniądze popłyną na renowacje zabytkowych kościołów i do stowarzyszeń, które odwołują się do patriotyzmu, żołnierzy wyklętych i pamięci Jana Pawła II. Blisko pół miliona dostała fundacja gwiazdy TVP.
Czesi też toczą spór o tych, którzy krwawo przeciwstawili się nowej, komunistycznej władzy.
Każdy dyrektor szkoły, który nie cierpi słuchać dzieci, może brać przykład z PiS. Będzie wam się, drodzy uczniowie, tylko wydawało, że cokolwiek znaczycie. Będziecie mówili, ale tak, aby nic nie powiedzieć.
Rządzący edukacją narodową zachowują się tak, jakby byli zwolnieni z obowiązku myślenia i z obowiązku tego chcieli zwolnić społeczeństwo. Projekt podstawy programowej nowego przedmiotu nazwanego „historia i teraźniejszość” jest tego najlepszym przykładem.
Lekcje patriotyzmu z wykorzystaniem replik broni co i rusz odbywają się w całym kraju.