Salon: Plastik – wróg publiczny nr 1. Pytamy więc: co zamiast? Czy Pani zdaniem jest szansa na wynalezienie i zastosowanie takiego materiału, który z powodzeniem zastąpi plastik i jednocześnie nie będzie przynosił szkody środowisku? Jesteśmy blisko przełomu czy przyjdzie nam jeszcze poczekać? A może ten plastik stosowany w sprzętach gospodarstwa domowego wcale nie jest taki straszny?
P.R.: „Plastik” to termin zbyt ogólny dla projektanta, szczególnie w kontekście tego, co może być dla środowiska szkodliwe, a co neutralne. Obecnie producenci próbują znaleźć najlepsze rozwiązania materiałowe, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Niektórzy z nich w swoich poszukiwaniach koncentrują się na próbach odkrycia zupełnie nowych, biodegradowalnych surowców. Inni zaś szukają tworzyw najlepszych z dostępnych i sposobów najlepszych z możliwych do ich pozyskiwania i odzyskiwania – recyklingu mechanicznego bądź chemicznego. Bo rozwiązaniem problemu jest nie tylko wynalezienie materiału, który zastąpi wszechobecny plastik.
S.: Jakie kryteria stosuje się obecnie przy wyborze materiałów do produkcji AGD?
P.R.: Dobór materiałów, z których ma powstać dane urządzenie, zależy od kilku czynników. Liczy się przede wszystkim odporność mechaniczna i chemiczna, ale bardzo ważne jest też kryterium estetyczne – wygląd produktu powinien być spójny z komunikatem marketingowym przekazywanym przyszłym użytkownikom. Jeśli proponowane materiały spełniają te podstawowe kryteria, o ostatecznym wyborze przesądza to, który z nich ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko, przy czym niezwykle istotny jest jego „cykl życia” i co się z nim dzieje pod koniec użytkowania produktu.
S.: Jakie innowacyjne materiały zagoszczą już wkrótce w naszych kuchniach?