Dzieło w hotelu
Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w zrewitalizowanych wnętrzach Hotelu Europejskiego w Warszawie
Mało kto dziś pamięta, że w tym właśnie miejscu w XIX wieku miało swoją pierwszą siedzibę Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Działał też salon wystawowy marszanda Aleksandra Krywulta (jedna z pierwszych galerii sztuki w Warszawie), a na poddaszu tworzyło kilku znanych polskich artystów, m.in. Józef Chełmoński i Stanisław Witkiewicz. Po wojnie zabytkowy budynek przez kilka lat mieścił Akademię Wojskowo-Polityczną, ale już po 1962 roku i przebudowie w stylu modernistycznym przez kolejne półwiecze cieszył się sławą jednego z najlepszych hoteli w stolicy. Otoczony z każdej strony obiektami kultury, był naturalnym miejscem spotkań bohemy artystycznej.
Klucz do nowego otwarcia
Dzisiaj Raffles Europejski Warsaw, z wnętrzami odnowionymi według wizji Borisa Kudlički, wybitnego słowackiego scenografa i architekta, opowiada kolejną wciągającą historię, utkaną również przez dwie kuratorki sztuki, Barbarę Piwowarską i Andę Rottenberg, twórczynie kolekcji hotelu.
Boris Kudlička – z racji bliskości Teatru Wielkiego – podszedł do rewitalizacji hotelowych przestrzeni jak do obmyślania kolejnego aktu spektaklu, unikał zaszufladkowania w konkretnym stylu, postawił na eksperymenty i ciekawe rękodzieło. W tę teatralną warstwę wizualną wpisane zostały różnorodne dzieła sztuki: obrazy, fotografie, instalacje, rzeźby, grafiki, plakaty, kolaże oraz rysunki. Od klasyki polskiej awangardy, reprezentowanej przez Henryka Stażewskiego i Tadeusza Kantora, przez najważniejsze prace współczesnych artystów, m.in. Wilhelma Sasnala, Moniki Sosnowskiej, Leona Tarasewicza, po debiuty młodych talentów.
I tak spacerując korytarzami, możemy podziwiać w nich zaaranżowane z wielkim wyczuciem monumentalne instalacje Leona Tarasewicza (na zdj.