Okręg Jinyun, należący do prowincji Zhejiang, leży zaledwie 160 kilometrów od wybrzeża Morza Wschodniochińskiego. Jednak, aby pokonać tę trasę samochodem, trzeba blisko 3 godzin. Tak górzysty jest tamtejszy teren. To w Jinyun znajduje się malownicza „stolica nieśmiertelnych” – Xiandu, nazwana tak przez siódmego cesarza dynastii Tang (618-907 r.). Strome ostańce zanurzone we mgle, meandrująca między nimi rzeka i dzika roślinność przyciągają również zwykłych śmiertelników. Od niedawna w Jinyun mogą oni zwiedzać także pamiątki po lokalnym przemyśle wydobywczym. W tamtejszych skałach tufowych – spadku po aktywnych wulkanach – działało kiedyś ok. 3000 niewielkich kamieniołomów.
Pogłębiano je na różne sposoby, czasem zaczynając na grzbiecie wzgórza i prowadząc szyb w dół. Wydobycie odbywało się zarówno ręcznie, jak i przy udziale maszyn, co można poznać po rysunku pozostawionym na skałach. Porowaty tuf wykorzystywano w budownictwie. Z czasem wydobycie przestało się opłacać i ustało, a opuszczone kamieniołomy przez długie lata uchodziły za miejsca niebezpieczne, za poprzemysłową skazę szpecącą piękny krajobraz. W 2021 roku władze Jinyun stworzenie projektu zaadaptowania kamieniołomów na centrum kultury powierzyły architektce Xu Tiantian, założycielce pekińskiej pracowni DnA_Design and Architecture. Zadaniem architektów było przywrócenie lokalnej społeczności jej dziedzictwa kulturowego. Temu podporządkowano minimalną w założeniu interwencję.
Ściany, które mogły stanowić zagrożenie, wsparto betonowymi wzmocnieniami. Jeśli potrzebne były schody, żłobiono je w skale. Wykorzystano istniejące zagłębienia i uskoki. Na nich zaprojektowano platformy widokowe.
Ścieżka przez górę wiedzy
Wnętrza zaadaptowano na teatr, herbaciarnię, czytelnię, ale odbywają się tu również warsztaty kaligrafii i przedstawienia tradycyjnej dla tych terenów opery Wuju.