Kombinacja alpejska
Wakacyjna rezydencja w Tyrolu – nowoczesna elegancja i ręczna robota
Ośnieżone szczyty, soczyście zielone (latem, oczywiście) kwietne łąki… Dopełnieniem sielskiego, alpejskiego krajobrazu jest architektura w stylu chalet. Wywodzi się z chat pasterskich. Budynki mają kamienną podmurówkę i ściany z grubych bali, są nakryte lekko spadzistym dachem, o głębokich, solidnie podpartych okapach. Pod okapem, zwykle na całą szerokość fasady, rozciąga się taras. Masywna bryła i solidna konstrukcja wzbudzają zaufanie. Chalet kojarzy się ze schronieniem, w którym niestraszne są mrozy i śnieżyce, z miejscem, gdzie amatorzy górskich wędrówek lub narciarstwa ogrzeją się przy kominku. Te uczucia – ciepła, bezpieczeństwa, bliskości natury – ma też wywoływać aranżacja wnętrza w stylu chalet. Dominuje w niej drewno – występuje na ścianach, podłogach oraz sufitach. Łączy się z kamieniem, naturalną skórą oraz rustykalnymi dodatkami. Te ostatnie widuje się jednak coraz rzadziej.
Tylko sporadycznie są one spotykane w tzw. eleganckim chalet (modern chalet, chalet chic), będącym unowocześnioną, wyrafinowaną wersją alpejskiej tradycji. Wprowadzono do niej modne przeszklenia, nowoczesny design, elementy stylu industrialnego oraz klimat minimalizmu. Podstawą pozostały drewno i kamień, utrzymały się też białe ściany o nierówno (z premedytacją) położonym tynku. Pojawiła się stal, często lakierowana na czarno, która tworzy graficzne akcenty we wnętrzu i nadaje aranżacji współczesny charakter. Wyrugowane zostały dekoracje w postaci serduszek i szarotek (zbyt ludowo-sentymentalne), a także poroży (bo myślistwo ma teraz na pieńku ze współczesnym ruchem ekologicznym).
Rzemieślniczy etos
Przykładem takiej wyszukanej aranżacji, łączącej tradycyjny styl alpejski i powściągliwą miejską elegancję, może być wystrój domu znajdującego się w miasteczku Aurach w austriackim Tyrolu.