Co sprawia, że skandynawskie projektowanie stało się tak popularne? Czy stanie się ono idealne na czas po pandemii? Na te tematy dyskutowali uczestnicy panelu „Salonu”, próbując zdefiniować, czym tak naprawdę jest styl skandynawski w architekturze i wystroju wnętrz.
– Kluczowe hasła to forma podążająca za funkcją, prostota, szacunek dla światła i przestrzeni, drewno i natura – uważa Katarzyna Goleń, Dyrektorka ds. projektowania wnętrz i przestrzeni komercyjnych IKEA Retail.
– To także filozofia uważnego projektowania, skupienie na człowieku i jego potrzebach, bliskość natury i zrównoważony rozwój – dodaje Monika Tokarska, prezes Spółdzielni PR, odpowiedzialna za komunikację dla Hilding Anders Polska, producenta łóżek i materaców.
Styl skandynawski z pewnością zapewnia zarówno komfort, jak i funkcjonalność.
– Jego cechą charakterystyczną jest wysoka inkluzywność oraz brak architektonicznych i designerskich ekstremów. Poza nimi ten styl niczego nie wyklucza, pozwala łączyć różne materiały, nie dominuje naszych wnętrz. Jest przy tym egalitarny, dostępny dla wszystkich. Nie eksponujemy w nim swojego bogactwa czy statusu społecznego – podkreśla Maciej Maląg, właściciel Willow House, firmy specjalizującej się w dystrybucji mebli do wnętrz i ogrodów w segmencie premium.
Właśnie pojęcie luksusu jest w Skandynawii rozumiane inaczej niż często u nas.
– Luksus to przede wszystkim wygoda, funkcjonalność, jakość naturalnych materiałów. W Skandynawii podstawą jest ekologiczne podejście, nacisk na energooszczędność, na życie zgodne z przyrodą – dodaje Joanna Kulczyńska, architektka wnętrz, wspólniczka w biurze projektowym Kulczyński Architekt.