Największe na świecie targi meblowe Salone del Mobile i setki wydarzeń towarzyszących w ramach Fuorisalone odbędą się w dniach 16–21 czerwca. Decyzja o przesunięciu daty wydaje się ze wszech miar słuszna, wziąwszy pod uwagę fakt, że skupisko tysięcy ludzi z całego świata oznacza idealne warunki do rozprzestrzenianie się koronawirusa. A tego nikt nie chce.
Trudno spekulować, jak rozwinie się sytuacja i jak wpłynie ona na liczbę wystawców oraz frekwencję odwiedzających. Dość powiedzieć, że nie jest to jedyna impreza targowa w Europie, którą odłożono w czasie.
Przykładowo targi Light + Building we Frankfurcie przesunięto na przełom września i października, a te które się odbywały w styczniu i w lutym, np. Ambiente, odwiedziło znacznie mniej osób, niż zakładano. Według pierwotnych prognoz organizatorów, na targach w Mediolanie pojawi się 300 tys. zwiedzających – może się jednak okazać, że po raz pierwszy w ich historii tę liczbę przeszacowano.
Choć niepewność pozostaje, wierzymy, że nic nie przeszkodzi otwarciu 59. edycji targów Salone del Mobile, że odbędzie się każda z zaplanowanych imprez. A jest na co oczekiwać. Zgodnie z zapowiedziami, mediolańskie święto designu obejmie także biennale Eurocucina + FTK (Technology for the Kitchen) i International Bathroom Exhibition. Dopełnieniem gigantycznej ekspozycji będą International Furnishing Accessories Exhibition, Workplace 3.0 i S.Project.
Nieodłączną częścią targów jest SaloneSatellite, dający młodym projektantom i szkołom designu szansę na zaprezentowanie swoich pomysłów przedstawicielom biznesu. Komunikat o zmianie terminu (wydany 25 lutego) nie uwzględnił informacji o programie kulturalnym towarzyszącym targom.