Pomocnik Historyczny

Podręczne kalendarium

„Chrystus w grobie”, Hans Holbein młodszy, 1521–22 r. We wszystkich tradycjach chrześcijańskich wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa stanowią istotę wiary. „Chrystus w grobie”, Hans Holbein młodszy, 1521–22 r. We wszystkich tradycjach chrześcijańskich wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa stanowią istotę wiary. BEW
Najważniejsze daty w historii chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego

Pomiędzy 7 a 4 p.n.e. – Narodziny Jezusa.

Ok. 30 – Ukrzyżowanie Jezusa.

Ok. 33 – Ukamienowanie św. Szczepana; jest on uznawany przez Kościół za pierwszego męczennika za wiarę.

64 – Wielki pożar Rzymu, prześladowanie chrześcijan za cezara Nerona; początek tworzenia się wspólnot chrześcijańskich, modlitwy sprawowane w katakumbach.

66–67 – Powstanie żydowskie przeciwko Rzymianom; zdobycie Jerozolimy przez Tytusa i zniszczenie Świątyni Jerozolimskiej (70 r.); deportacje Żydów i chrześcijan przyczyniają się do rozprzestrzeniania nowej wiary na terenie Imperium Romanum.

67 – Śmierć apostołów św. Piotra i św. Pawła.

Ok. 70–90 – Okres spisania czterech Ewangelii; pierwsza jest autorstwa św. Marka, czwarta – św. Jana; św. Mateusz i św. Łukasz znali już Ewangelię św. Marka; ostatnia chronologicznie została spisana Apokalipsa.

313 – Konstantyn i Licyniusz ogłaszają edykt mediolański, w którym stawiają chrześcijaństwo na równi z innymi religiami.

325 – Sobór nicejski, sformułowanie wyznania wiary i ustalenie daty Świąt Wielkanocnych.

391 – Na mocy decyzji Teodozjusza chrześcijaństwo zostaje podniesione do rangi religii państwowej (choć tradycja przypisuje to Konstantynowi). Zakaz sprawowania kultów pogańskich.

406 – Ukończenie tłumaczenia Biblii na język łaciński przez św. Hieronima (tzw. Wulgata).

432 – Św. Patryk wyświęcony na biskupa rozpoczyna misję ewangelizacyjną w Irlandii.

476 – Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego, na jego gruzach powstaje wiele królestw germańskich oraz Kościołów lokalnych; w dłuższej perspektywie pogłębi to różnicowanie się wschodniej (greckiej) i zachodniej (łacińskiej) tradycji chrześcijańskiej.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Kościoła” (100229) z dnia 20.01.2025; Wstęp; s. 6
Reklama