Pomocnik Historyczny

Andrew Jackson (1767–1845)

Na portrecie Johna Wesleya Jarvisa, 1819 r. Na portrecie Johna Wesleya Jarvisa, 1819 r. Metropolitan Museum of Art
7. prezydent 1829–37, Partia Demokratyczna.

Wybraniec biedoty. Był pierwszym lokatorem Białego Domu, który nie miał formalnego wyższego wykształcenia i został wybrany głosami prowincjonalnej biedoty. Już inauguracja jego prezydentury zakończyła się skandalem. 4 marca 1829 r. zwolennicy Andrew Jacksona masowo ściągnęli do stolicy. Kiedy po zaprzysiężeniu prezydent pojechał na koniu do Białego Domu, tłum wdarł się do siedziby prezydenckiej i rzucił się na to, co miało być bankietem. Według relacji Margaret Bayard Smith, pisarki i komentatorki politycznej, „damy mdlały, widziało się mężczyzn z rozbitymi nosami, a budynek ogarnął zamęt, jakiego nie sposób opisać”. Według plotek sam Jackson musiał ratować się ucieczką przez okno w kuchni.

Jako pierwszy prezydent pochodził z ówczesnego Dzikiego Zachodu, a nie z któregoś z dużych miast na Wschodnim Wybrzeżu. Urodził się na pograniczu północnej i południowej Karoliny w biednej rodzinie o irlandzko-szkockim pochodzeniu 15 marca 1767 r., już po śmierci swego ojca. W czasie wojny o niepodległość USA wraz z dwoma braćmi zaciągnął się do armii. Miał wówczas 13 lat i służył jako goniec albo zwiadowca. Dostał się do niewoli. Jego bracia nie przeżyli wojny. W tym samym czasie zmarła również ich matka. Jackson mimo wszystko skończył szkołę, pracował jako prawnik, a później został wybrany na prokuratora.

Kiedy pracował w Nashville jako prokurator, zaczął spotykać się z Rachel Robards, mężatką, która była z mężem w separacji. Gwałtowny Jackson chciał rozwiązać spór o kobietę w najprostszy znany sobie sposób – w pojedynku. Wyzwał Robardsa na pistolety, ale ten się nie stawił i ogłosił, że bierze z Rachel rozwód. Jackson uznał, że może stanąć na ślubnym kobiercu, ale okazało się, że sformalizował swój związek, zanim rozwód się uprawomocnił.

Pomocnik Historyczny „Poczet prezydentów USA” (100226) z dnia 14.10.2024; Poczet Prezydentów; s. 31
Reklama