Pomocnik Historyczny

Patriotyczna rozrywka

Rola kultury i rozrywki w wojennym wysiłku

Francuska trupa teatralna na froncie, Vauxrezis, Francja, 1917 r., oryginalna fotografia kolorowa. Francuska trupa teatralna na froncie, Vauxrezis, Francja, 1917 r., oryginalna fotografia kolorowa. AKG
Kultura poszła na wojnę pod sztandarami rozrywki i patriotyzmu. A wojna w odpowiedzi przeorała kulturę ludzi z okopów.

Wojenna popkultura. Podtrzymanie na duchu i wzmocnienie morale żołnierzy i cywilów było patriotycznym obowiązkiem, a jako że najlepiej służyła temu rozrywka, także dobrym interesem. Dodatkowym ułatwieniem była cenzura: zagraniczna konkurencja z dnia na dzień zniknęła. W sierpniu 1914 r. z niemieckich kin na gwałt wycofano dwa filmy pacyfistyczne, w tym jeden francuski („Wojna wojnie”). W tym czasie jedynie 15 proc. wyświetlanych w kraju filmów wyprodukowano w Niemczech. W wyniku odcięcia napływu wrażych produkcji liczba rodzimych przedsiębiorstw w branży wzrosła z 25 do 130. Rosjanie zostali odcięci od zachodnich produkcji z przyczyn technicznych – a dopiero potem politycznych.

Początkowo, gdy wydawało się, że wojna potrwa kilka tygodni, pozamykano teatry i kabarety – zresztą wielu wykonawców dostało powołanie na front. Wkrótce jednak biznes zwarł szeregi, a władza uznała, że rozrywka może odegrać znaczącą rolę w wojennym wysiłku. Dla British Gramophopne Company, jak dla wielu innych firm, wojna była przykrą niespodzianką: przeszło połowa brytyjskich płyt i gramofonów pochodziła z Niemiec. Wkrótce firma ogarnęła się i wypuściła serię patriotycznych marszów i pieśni. Okazało się jednak, że żołnierzy średnio to bawi: zdecydowanie woleli muzykę popularną (w owych czasach pod tym terminem rozumiano np. włoskiego tenora operowego Caruso). Podobno pewien angielski żołnierz zapytany, czy pragnie walczyć za imperium, odparł, że tak – mając na myśli Empire Music Hall w Hackney na północy Londynu. Gust żołnierzy oscylował między rozrywką a utworami sentymentalnymi, takimi jak „Daleka droga do Tipperary” oraz „Róże Pikardii” – piosenka o żołnierzu patrzącym na róże kwitnące na pobojowisku i myślącym o dziewczynie, której wspomnienie pozwala mu przetrwać koszmar wojny.

Pomocnik Historyczny „Wielka Wojna 1914-1918 wydanie II” (100225) z dnia 02.09.2024; Pierwsza powszechna; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Patriotyczna rozrywka"
Reklama