Pomocnik Historyczny

Insurekcja sierpniowa. Przygotowania oraz przebieg Powstania Warszawskiego cz.2

Na barykadzie na Freta. Na barykadzie na Freta. Muzeum Powstania Warszawskiego
Jak przyznawali sami Niemcy, walka z powstańcami była największą i najtrudniejszą bitwą miejską, w jakiej przyszło im brać udział podczas II wojny światowej. Porównywalną jedynie z walkami w Stalingradzie.

Pierwsze 4 dni. Inicjatywa operacyjna znajdowała się po stronie polskiej przez pierwsze cztery dni powstania. Zdobyto wówczas pewną liczbę wyznaczonych celów. W rejonie Starego Miasta opanowane zostały m.in. potężne budynki Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki oraz Banku Polskiego przy Bielańskiej, które stanowiły ważne punkty oparcia dla późniejszej obrony tej dzielnicy. W Śródmieściu powstańcy zdobyli gmach Poczty Głównej przy Świętokrzyskiej, magazyny żywności na Stawkach, zabudowania politechniki oraz Dworzec Pocztowy i gmach Wojskowego Instytutu Geograficznego, pozwalające kontrolować przyległy odcinek Alei Jerozolimskich, na Powiślu – budynki elektrowni.

Znacznie gorszy dla strony polskiej był bilans pierwszych dni walk w pozostałych dzielnicach, gdzie udało się uchwycić jedynie obiekty o mniejszym znaczeniu militarnym. Na Mokotowie były to koszary SS w budynku szkoły przy ul. Woronicza, na Ochocie kwartały kamienic przy Wawelskiej i Kaliskiej, na Woli – kwartały zabudowy mieszkaniowej i niewielkie fabryczki. Szczególna sytuacja powstała na Żoliborzu, którego dowódca już 1 sierpnia wieczorem podjął decyzję o wycofaniu się do Puszczy Kampinoskiej, skąd powrócił do dzielnicy trzy dni później na rozkaz płk. Chruściela – nie było już jednak wówczas szans na zdobycie kluczowych obiektów.

Powstańcy z barykady na Zielnej ostrzeliwują gmach PAST.Muzeum Powstania WarszawskiegoPowstańcy z barykady na Zielnej ostrzeliwują gmach PAST.

Chociaż w każdej z dzielnic (poza Pragą) powstańcom udało się skonsolidować zwarte obszary obrony, większość ważnych strategicznie punktów pozostała w rękach niemieckich. Należały do nich przede wszystkim obiekty pozwalające Niemcom izolować Śródmieście i Stare Miasto od Żoliborza i Woli: Cytadela Warszawska i Dworzec Gdański wraz z kolejową linią obwodową. Utrzymali też oni wiele izolowanych punktów oporu położonych na terenach opanowanych przez Polaków, m.

Pomocnik Historyczny „Powstanie Warszawskie 1944” (100223) z dnia 22.07.2024; Powstanie; s. 48
Reklama