Pomocnik Historyczny

Fryderyk August (1750–1827)

Na portrecie Marcella Bacciarellego, 1808 r. Na portrecie Marcella Bacciarellego, 1808 r. AN
Książę elektor Saksonii (jako Fryderyk August III) 1763–1806, król Saksonii (jako Fryderyk August I) 1806–27, książę Księstwa Warszawskiego w latach 1807–15

Wnuk króla Polski. Edouard Bignon, dyplomata skierowany w 1811 r. do Warszawy jako napoleoński rezydent, wspominał, że przed uroczystością złożenia listów uwierzytelniających władcy Księstwa Warszawskiego ambasador francuski w Dreźnie przestrzegł go, iż „nigdy król nie chybił ani sekundy w naznaczonej godzinie, a ta ścisłość matematyczna nie mogła iść na karb śmieszności, lecz była jedną z cnót, jakich ten zacny monarcha miał wiele. (…) Nazajutrz stawiłem się punkt o wyznaczonej godzinie. O tejże godzinie ani mniej, ani więcej, co do minuty, otwarły się podwoje i zostałem wprowadzony”. Jeśli, w myśl znanego powiedzenia, punktualność jest grzecznością królów, to należy przyznać, że Fryderyk August I mógł stanowić dla innych władców wzorzec taktownego zachowania. Wspomniana w relacji „matematyczna ścisłość” charakteryzowała jednak postępowanie monarchy także w innych sferach życia publicznego i prywatnego.

Przyszły król Saksonii i władca Księstwa Warszawskiego przyszedł na świat w Dreźnie 23 grudnia 1750 r. Jego rodzicami byli Fryderyk Krystian Wettyn, syn elektora saskiego panującego w Polsce jako August III, oraz Maria Antonina z Wittelsbachów, córka elektora Bawarii. Dziecku na chrzcie nadano dziewięć imion – polityczne interesy i dynastyczne powiązania sprawiły, że na świadków jego chrztu (reprezentowanych przez dyplomatów) zaproszono m.in. cesarza Franciszka I i jego żonę Marię Teresę, carycę Elżbietę I, króla Francji Ludwika XV i króla Anglii Jerzego II. Na znaczną część jego dzieciństwa wpłynęła sytuacja panująca w Europie – wojna siedmioletnia (1756–63) na wiele lat oddzieliła Fryderyka Augusta od ojca. Wraz z niekochającą go matką musiał opuścić okupowaną przez wojska pruskie Saksonię i szukać schronienia na obcych dworach.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 112
Reklama