Pomocnik Historyczny

Krystian II (1583–1611)

Na portrecie Zachariasa Wehmego, po 1602 r. Na portrecie Zachariasa Wehmego, po 1602 r. AN
Książę elektor Saksonii 1591–1611 r.

Ortodoksyjny luteranin. „Budową ciała przypominał Herkulesa, ale miał ograniczone zdolności umysłowe” – napisał o Krystianie II Heinrich Theodor Flathe, XIX-wieczny historyk niemiecki. Poddani mieli jednak inne zdanie na temat elektora, któremu nadali przydomek Pobożne Serce. Objął tron po swoim ojcu Krystianie I w wieku zaledwie ośmiu lat. Nie mógł zatem sprawować samodzielnych rządów, które przeszły w ręce jego matki Zofii Hohenzollern i krewnego ojca, księcia sasko-altenburskiego Fryderyka Wilhelma I.

Regenci zabrali się do oczyszczania luterańskiego wyznania z kalwińskich nowinek, pozbawiając urzędów i wtrącając do więzienia szerzącego kryptokalwińskie poglądy kanclerza Nikolausa Krella. Krystian II kontynuował tę politykę. Po osiągnięciu pełnoletności i objęciu pełni władzy w 1601 r. doprowadził do stracenia Krella i ugruntowania w Saksonii luterańskiej ortodoksji. Swoim pierwszym ministrem uczynił wybitnego prawnika Caspara Schönberga. Wydał nowe przepisy szkolne (1602 r.) i zreformował sądownictwo (1605 r.). W 1606 r. stworzył centralną administrację Kościoła luterańskiego w Saksonii.

Powiększone władztwo. Zatrudnił na swoim dworze malarza Zachariasa Wehmego, kompozytora, organistę i konstruktora mechanicznych instrumentów muzycznych Hansa Leo Hasslera, a także językoznawcę i polihistora Hieronymusa Megisera, którego mianował elektorskim historiografem. Dokonał zmian w polityce zagranicznej elektoratu, rozluźniając współpracę z obozem protestanckim. Po śmierci księcia saskiego na Altenburgu Fryderyka Wilhelma I i księcia saskiego na Weimarze Jana sprawował rządy opiekuńcze w imieniu ich małoletnich synów w księstwach turyńskich należących do linii ernestyńskiej Wettynów.

Zachowywał lojalność wobec katolickich Habsburgów.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 93
Reklama