Pomocnik Historyczny

Jan Fryderyk I Wspaniałomyślny (1503–54)

Na portrecie nieznanego malarza, ok. 1550 r. Na portrecie nieznanego malarza, ok. 1550 r. Metropolitan Museum of Art
Książę elektor Saksonii 1532–54, po 1554 r. zachował tytuł książęcy.

Rycerz z wyboru. Jego wierność luteranizmowi, sumienność, spokój w najtrudniejszych sytuacjach, upór i surowe obyczaje budziły podziw współczesnych mu i potomnych. Zabrakło mu jednak politycznych umiejętności, co przełożyło się na utratę godności elektora Rzeszy.

Wcześnie został półsierotą – jego matka zmarła kilka dni po porodzie. Jeden z doradców przestrzegł ojca, Jana Stałego, aby kształcąc syna, nie zrobił z niego studenta ani pisarza, lecz nauczył go potrzebnych rycerzowi jeździectwa, tańca i fechtunku. Elektor odparł, że syn rycerskich umiejętności nauczy się sam z siebie, lecz do tego, jak żyć i rządzić po chrześcijańsku, rozumieć ludzi i własny kraj, potrzeba w otoczeniu księcia wykształconych ludzi i mądrych książek. Jan Fryderyk otrzymał więc staranne wykształcenie, ale bardziej niż kultura humanistyczna i nauka (słabo poznał łacinę i francuski) interesowała go kultura dworska i rycerska.

Wysoki i silny, osiągnął biegłość w jeździe konnej, fechtunku, chętnie uczestniczył w turniejach rycerskich. Był także miłośnikiem gier i miał nader mocną głowę do picia. Jego małżeństwo z Sybille von Jülich było niezwykle szczęśliwe. Dopiero na starość stał się korpulentny, ociężały i znękany chorobami.

Trudne czasy. Szybko został zagorzałym zwolennikiem Lutra, który zawsze mógł na niego liczyć w sporach z bardziej radykalnymi działaczami reformacji, takimi jak Andreas Karlstadt i Thomas Müntzer. W 1530 r. w trakcie sejmu w Augsburgu bronił nie tylko interesów rodu Wettynów, ale i wyznania luterańskiego. Uczestniczył w zawieraniu pokoju religijnego w Norymberdze w lipcu 1532 r., kiedy cesarz Karol V i protestanci po raz pierwszy zgodzili się (na ograniczony czas) dać sobie wzajemne gwarancje ówczesnego statusu wyznaniowego.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 86
Reklama