Pomocnik Historyczny

Fryderyk III Mądry (1463–1525)

Na portrecie Lucasa Cranacha starszego, 1527 r. Na portrecie Lucasa Cranacha starszego, 1527 r. Hessian State Museum Darmstadt
Książę elektor Saksonii 1486–1525 r.

Kolekcjoner kości. Pamięta się go jako obrońcę Marcina Lutra, ale był człowiekiem wielu talentów. Tańczył, jeździł konno, fechtował i polował. Pisał i mówił po łacinie, znał również francuski. Interesował się historią, teologią i prawem, a także techniką i rzemiosłem – sławna stała się biegłość, z jaką obrabiał drewno. Interesował się także sztuką, utrzymywał kapelę dworską. Pozostawał w kontaktach z Erazmem z Rotterdamu i innymi wybitnymi humanistami, a także z teologami i artystami. Wyrazem doceniania roli nauki było założenie przez niego uniwersytetu w Wittenberdze w 1502 r. Przykładał również dużą wagę do sprawnego funkcjonowania systemu prawnego, administracji i zarządzania. Uczynił wiele, aby administracja księstwa sprawnie działała.

Zgromadził w Wittenberdze wielkim kosztem imponującą kolekcję relikwii, wśród których były m.in. włosy i krople mleka Matki Boskiej, ząb św. Hieronima, siano z betlejemskiej stajenki i tysiące kości świętych. Wszystkie te relikwie, według ówczesnej wiary, były w stanie zapewnić odpuszczenie prawie dwóch milionów lat pokuty w czyśćcu.

W 1517 r. Fryderyk zakazał w swoim kraju handlu odpustami – nie dlatego, że był mu przeciwny, lecz chciał zapobiec konkurencji dla odpustów wittenberskich, którymi sam handlował. Ten bogaty zbiór relikwii odpowiadał w równym stopniu modzie kolekcjonerskiej epoki, jak i silnej religijności Fryderyka – w 1493 r. odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Człowiek zasad. Nigdy się nie ożenił. Czynił zabiegi na dworach duńskim, brandenburskim i cesarskim. W 1496 r. starał się o rękę Elżbiety, najmłodszej córki Kazimierza Jagiellończyka. Odmówiono mu, gdyż wiedziano, że równocześnie myśli o Małgorzacie, córce cesarza Maksymiliana. Ostatecznie związał się z kobietą z niskiego rodu, z którą miał czworo nieślubnych dzieci.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 84
Reklama