Pomocnik Historyczny

Ernest I (1441–86)

Na portrecie Lucasa Cranacha młodszego, po 1578 r. Na portrecie Lucasa Cranacha młodszego, po 1578 r. AN
Książę elektor Saksonii 1464–86 r.

Założyciel linii ernestyńskiej. Dał początek tej gałęzi rodu Wettynów, która odegrała kluczową rolę w rozwoju reformacji w Niemczech i działała w obozie antycesarskim. Od jego imienia nazwano ją ernestyńską.

Zgodnie z życzeniem ojca, Fryderyka II Łagodnego, po jego śmierci w 1464 r. Ernest I objął rządy wspólnie z młodszym bratem Albrechtem. W następnym roku cesarz Fryderyk III oficjalnie nadał im w lenno elektorską Saksonię i margrabstwo Miśni. Godność elektora, zgodnie z obowiązującym prawem, przypadła starszemu Ernestowi. W kolejnych latach rządził on krajem, a młodszy Albrecht reprezentował rodzinę i jej interesy w Rzeszy.

Kariera dzieci. Zwiększając stan posiadania i walcząc o wzrost politycznego znaczenia rodu, Ernest zdobył dla swoich synów dwa arcybiskupstwa. W 1482 r. Albrecht został arcybiskupem Moguncji, zmarł jednak już dwa lata później. Długofalowym sukcesem było za to obsadzenie arcybiskupstwa magdeburskiego przez Ernesta (imię po ojcu) w 1476 r. Ponieważ miał on zaledwie 11 lat, potrzebna była papieska dyspensa. W 1479 r. ojciec zdobył dla niego dodatkowo biskupstwo Halberstadt. Złączenie tych urzędów było niezgodne z obowiązującym prawem, dlatego też elektor ruszył do Rzymu z pielgrzymką w 1480 r. Udało mu się tam uzyskać zgodę papieża Sykstusa IV na kumulację biskupstw.

O wzroście pozycji rodu i samego Ernesta świadczą małżeństwa jego dzieci, które w planach matrymonialnych brane były pod uwagę przez wszystkie królewskie i książęce dynastie Europy. Christina, najstarsza córka, została wydana za mąż za króla duńskiego Jana. Można dodać, że gdy sam Ernest żenił się w 1460 r. z księżniczką bawarską Elżbietą, w uroczystościach ślubnych odbywających się w Lipsku wzięło udział 3600 gości.

W 1470 r.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 83
Reklama