Pomocnik Historyczny

Fryderyk Kłótnik (1370–1428)

Na portrecie Lucasa Cranacha młodszego, po 1578 r. Na portrecie Lucasa Cranacha młodszego, po 1578 r. Kunsthistorisches Museum Wien
Margrabia Miśni (jako Fryderyk IV) 1407–28, książę elektor Saksonii (jako Fryderyk I) 1423–28 r.

Pierwszy elektor w rodzinie. Jako pierwszy z rodu dostał się do elitarnego grona książąt elektorów wybierających cesarza Rzeszy. Początki nie zapowiadały takiej kariery. Po przedwczesnej śmierci ojca, Fryderyka III Srogiego, jedenastolatek trafił pod kuratelę stryja Wilhelma I Jednookiego. Wkrótce w Chemnitz doszło do układu rodzinnego, na mocy którego podzielono dobra należące do rodu. Fryderyk i jego brat Wilhelm II Bogaty otrzymali jedynie niewielkie terytorium w Osterlandzie, pozostałe zagarnęli stryjowie: Wilhelm I (Miśnię) i Baltazar (Turyngię).

Nie wiadomo, jakie wychowanie i wykształcenie otrzymał Fryderyk. W ostatnich dziesięcioleciach XIV w. zajmował się przede wszystkim wojowaniem. Późną jesienią 1388 r. w wojnie między miastami z południowych Niemiec walczył po stronie Norymbergi, dowodził 200 żołnierzami. W 1391 r. wziął udział w wyprawie do Prus, gdzie walczył po stronie Zakonu Krzyżackiego z Litwinami. W trakcie tej kampanii nie tylko uczył się rzemiosła rycerskiego i nabywał ogłady, lecz także miał okazję poznać członków wielu europejskich rodów szlacheckich, którzy w niej wzięli udział.

Kłótnik. W Osterlandzie rządził wspólnie z bratem Wilhelmem II. W zawartym w 1390 r. układzie postanowili, że nie podzielą ziem, które otrzymali, dopóki pozostaną w stanie kawalerskim. Nawet gdy w 1402 r. Fryderyk poślubił siedmioletnią Katarzynę von Braunschweig-Lüneburg, do podziału terytorium nie doszło. Prawdopodobnie z powodu trudnej sytuacji finansowej, która nie pozwoliła im na utrzymanie dwóch dworów.

Gdy w 1407 r. zmarł bezpotomnie stryj Wilhelm I, Fryderyk razem z bratem objęli margrabstwo Miśni. Kilkuletni spór z kuzynem Fryderykiem V, który odziedziczył Turyngię po śmierci swego ojca Baltazara, zakończył układ zawarty w Naumburgu w 1410 r.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 81
Reklama