Pomocnik Historyczny

Konrad I Wielki zwany też Pobożnym (ok. 1098–1157)

Z żoną Ludgardą na rysunku pokazującym ich nagrobki, XIX w. Z żoną Ludgardą na rysunku pokazującym ich nagrobki, XIX w. Imagebroker / Forum
Margrabia Miśni 1123–56 r.

Założyciel państwa. Był przekonany, że to on powinien rządzić wszystkimi ziemiami należącymi do Wettynów. Stopniowo zjednoczył rozdrobnione rodowe posiadłości, stając się założycielem wettyńskiego państwa terytorialnego. Sprzyjało mu w tym szczęście.

Odziedziczył po ojcu, który zmarł już kilka lat po jego narodzinach, połowę niewielkiego hrabstwa Wettin. Matka, Ida von Northeim, ponoć obdarzyła syna niezachwianym poczuciem własnej wartości, a jednocześnie głęboką religijnością. Ok. 1116 r. Konrad odziedziczył po bezpotomnie zmarłym kuzynie hrabstwo Brehny, a wkrótce, po śmierci starszego brata, drugą część hrabstwa Wettynu.

Jego krewny, ówczesny spadkobierca Miśni, małoletni margrabia Henryk II von Eilenburg był pogrobowcem (urodził się po śmierci ojca); krążyły na jego temat plotki rozpuszczane przez wrogów. Opowiadano, że jego matka tak naprawdę urodziła córkę, a chłopczyk jest synem biednej kobiety, żony kucharza. Rzekomo dzieci urodziły się w tym samym czasie i zostały zamienione. Wykorzystywał to Konrad i nazywał Henryka synem kucharza, aby podważyć jego legalne pochodzenie i zająć Miśnię.

Zręczny dyplomata. Henryk objął jednak władzę w 1117 r., a ponieważ Konrad nadal podważał jego prawa do Miśni, w 1121 r. kazał go porwać i uwięzić na zamku Kirchberg koło Jeny. Miał tam być torturowany na różne sposoby. Dopiero w 1123 r., gdy Henryk II, ostatni przedstawiciel starszej linii Wettynów, został otruty, Konrad zyskał wolność i prawo do spadku po nim. Jednak cesarz Henryk V pominął go i nadał Miśnię w lenno Wiprechtowi von Groitzschowi. Nie uznał tego wróg cesarza, książę Saksonii Lothar von Süpplingenburg – w odpowiedzi zbrojnie wprowadził Konrada do Miśni. A gdy w 1125 r. Lothar został królem niemieckim, oficjalnie potwierdził posiadanie Miśni przez Konrada.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Dynastia; s. 80
Reklama