Pomocnik Historyczny

„Za króla Sasa...”

„Za króla Sasa...”, czyli „Nierządem Polska stoi”

August II Mocny, elektor Saksonii i król Polski, na portrecie Nicolasa de Largillière’a, 1715 r. August II Mocny, elektor Saksonii i król Polski, na portrecie Nicolasa de Largillière’a, 1715 r. Nelson-Atkins Museum of Art
Epoka Wettynów na polsko-litewskim tronie: początek odnowy czy źródło nieszczęść?

Wettyn na polskim tronie. Po śmierci Jana III Sobieskiego (1696 r.) rozpoczęło się trwające rok i dziesięć dni bezkrólewie. Wśród pretendentów do polsko-litewskiego tronu najmocniejsze pozycje mieli saski elektor Fryderyk August I Wettyn (dysponujący zasobnym kapitałem i starający się różnymi sposobami wyeliminować większość realnych lub potencjalnych konkurentów), francuski kandydat książę Conti oraz Jakub Sobieski, najstarszy syn zmarłego króla, mający wielu zwolenników w Wielkopolsce i Małopolsce oraz cieszący się sympatią Wiednia i Sztokholmu. Na sejmie elekcyjnym 27 czerwca 1697 r. wybrańcami ogłoszono Contiego i Wettyna, przy czym większość głosów zebrał ten pierwszy. Od początku temu wyborowi sprzeciwiały się zarówno Petersburg, jak i Wiedeń.

August przejął inicjatywę, wyruszył z saskim wojskiem przez habsburski Śląsk do Krakowa, powiększając po drodze – dzięki darom i obietnicom – poparcie dla siebie. Insygnia koronacyjne na Wawelu zdobył po wykuciu dziury w murze, gdyż sześciu z siedmiu senatorów mających klucze do skarbca odmówiło ich udostępnienia. W tym czasie, by wesprzeć Wettyna, na granicy z Litwą stanęły rosyjskie wojska.

Nastoletni książę August, przyszły król Polski August III, na portrecie Nicolasa de Largillière’a, 1715 r.National Gallery of VictoriaNastoletni książę August, przyszły król Polski August III, na portrecie Nicolasa de Largillière’a, 1715 r.

Prymas Michał Radziejowski odmówił przeprowadzenia koronacji, ale aktu tego dokonał 15 września w wawelskiej katedrze biskup kujawski Stanisław Dąmbski, były stronnik Jakuba Sobieskiego, który z kolei stanął po stronie Contiego. Wettyn – na polsko-litewskim tronie jako August II – zdobywał coraz więcej zwolenników i uzyskał całkowitą przewagę wojskową. Conti otrzymał ograniczone wsparcie marynarki francuskiej, nie mógł jednak obronić swoich pozycji w Gdańsku i Oliwie i opuścił Polskę w listopadzie 1697 r. August stał się panem sytuacji.

Unia sasko-polsko-litewska.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” (100221) z dnia 17.06.2024; Unia; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "„Za króla Sasa...”"
Reklama