Pomocnik Historyczny

Indira Gandhi (1917–84), premier Indii

Indira Gandhi. Premier Indii zabita przez sikhów

Po raz drugi wybrana na urząd premiera, 1980 r. Po raz drugi wybrana na urząd premiera, 1980 r. Laurent Maous/Gamma-Rapho / Getty Images
31 października 1984 r., cel sikhów.

Była środa. Około godz. 9.00 rano premier Indii, ubrana w szafranowe sari, 66-letnia Indira Gandhi ucałowała na pożegnanie mieszkające z nią wnuki, Priyankę i Rahula, po czym wyszła ze swojej rezydencji przy Safdarjung Road 1 w Nowym Delhi. Pierwszym spotkaniem tego dnia miał być wywiad dla irlandzkiej telewizji, to kilkaset metrów spaceru przez ogrody otaczające budynki rządowe. Teren ochraniało 50 starannie dobranych strażników z indyjsko-tybetańskich sił granicznych, zmianę rozpoczęli o godz. 7.00. Szefowej rządu towarzyszyło kilka osób, m.in. jej sekretarz, osobisty ochroniarz i policjant niosący parasol przeciwsłoneczny, podręczne dokumenty i torebkę. Gandhi chodziła dziarskim marszem, na tyle szybko, że świta musiała się starać, by dotrzymać jej kroku.

Po pokonaniu mniej więcej dwóch trzecich dystansu grupa dotarła do zielonej budki i ażurowej furtki pilnowanej przez dwóch strażników w turbanach. Jednego z nich Gandhi dobrze znała. Beant Singh uchodził za jej ulubieńca, ochraniał ją jeszcze w latach 70. Później polityczka była w opozycji, na ten czas Beanta przeniesiono do stołecznej policji. Do bezpośredniego otoczenia premier trafił po jej powrocie do władzy. Drugim pełniącym służbę przy furce był Satwant Singh, nowicjusz z kilkunastomiesięcznym stażem. Gandhi ich powitała. Beant podniósł rękę. Osoby towarzyszące premier uznały w pierwszej chwili, że chciał zasalutować. Trzymał jednak rewolwer kalibru .38. Pierwsze strzały padły o godz. 9.08.

Premier upadła na wąską alejkę. Satwant Singh otworzył ogień do leżącej z pistoletu maszynowego Sten. Wystrzelił cały magazynek, 25 nabojów; 16 z nich trafiło ofiarę. Następnie napastnicy odłożyli broń na ziemię. Beant miał powiedzieć: „Zrobiłem, co musiałem. Wiecie, co macie robić”. Został zastrzelony.

Pomocnik Historyczny „Głośne zabójstwa polityczne” (100215) z dnia 13.11.2023; Sylwetki ofiar; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Indira Gandhi (1917–84), premier Indii"
Reklama