Pomocnik Historyczny

Zagłada

Główny etap Holokaustu: masowa eksterminacja Żydów

Egzekucja nad wykopanym grobem, obrzeża Łodzi, 1941 r. Egzekucja nad wykopanym grobem, obrzeża Łodzi, 1941 r. United States Holocaust Memorial Museum
Masowa eksterminacja Żydów na okupowanych ziemiach polskich – główny etap Holokaustu.

Masowe rozstrzeliwania, mordy i pogromy. Nowa faza prześladowań Żydów rozpoczęła się po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej 22 czerwca 1941 r. Podlegające szefowi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) Reinhardowi Heydrichowi grupy operacyjne policji bezpieczeństwa (Einsatzgruppen) – oznaczone A, B, C i D, podzielone na oddziały operacyjne (Einsatzkommandos) i specjalne (Sonderkommandos), wspomagane przez bataliony policyjne – rozpoczęły masowe rozstrzeliwania Żydów na terenach zajmowanych przez Wehrmacht. Z punktu widzenia Hitlera Związek Sowiecki był całkowicie przesiąknięty żydowskimi wpływami, a zniszczenie bolszewizmu stanowiło jeden z najważniejszych celów ideologicznych. Do jednej z pierwszych masakr doszło w Białymstoku, gdzie zamordowano kilka tysięcy Żydów.

Niemcy nie bez racji liczyli na daleko idącą współpracę ze strony ludności okupowanych przez Józefa Stalina państw bałtyckich oraz Ukrainy, wiążącej z Trzecią Rzeszą polityczne nadzieje. Heydrich zalecał dowódcom Einsatzgruppen nie tylko nieprzeszkadzanie „dążeniom do samooczyszczenia na nowo zajętych obszarach”, lecz także dyskretne ich wywoływanie i kierowanie „na odpowiednie tory”. Na Litwie doszło do licznych pogromów z udziałem miejscowej ludności. W samym Kownie między 25 a 29 czerwca 1941 r. śmierć poniosło kilka tysięcy Żydów. Z nie mniejszą gorliwością w takich prześladowaniach uczestniczyli Estończycy i Łotysze. Mimo iż polityczne rachuby kolaborantów nie zostały zrealizowane, Niemcy zaczęli wkrótce wykorzystywać tworzone przez nich oddziały w skoordynowanych działaniach ludobójczych.

Marek Sobczak/PolitykaZagłada w Europie

Na okupowanych ziemiach polskich (w Łomżyńskiem i na Białostocczyźnie) do mordów i pogromów doszło w kilkudziesięciu miejscowościach.

Pomocnik Historyczny „Powstanie w getcie warszawskim 1943” (100208) z dnia 10.04.2023; Zagłada; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagłada"
Reklama