Romans z Tęczyńskim. Przeszła do historii jako pierwsza celebrytka z dynastii Wazów. Urodziła się jako córka Gustawa I Wazy i już jako piętnastolatka była przedmiotem planów matrymonialnych króla. Kronikarze wychwalali jej urodę, ale ganili za brak pokory. Cecylia odznaczała się samodzielnością, temperamentem i nie wahała się mówić, co myśli, przez co niełatwo było znaleźć jej męża z królewskiego rodu (a tylko taki zięć interesował Gustawa).
W 1561 r. Cecylię połączyło gorące uczucie z przybyłym na dwór w Sztokholmie Janem Baptystą Tęczyńskim, posłem króla Zygmunta Augusta. Eryk XIV zrazu wydał zgodę na ślub, ale po pewnym czasie zmienił zdanie i nakazał siostrze zerwać zaręczyny. Tęczyński w końcu wrócił do Polski, a władca zajął się szukaniem nowego męża dla córki. Historia tragicznej miłości stała się nad Wisłą popularnym tematem literackim: Jan Kochanowski napisał poemat „Pamiątka wszystkimi cnotami hojnie obdarzonemu Janowi Baptyście hrabi na Tęczynie”, a Julian Ursyn Niemcewicz powieść historyczną „Jan z Tęczyna”.
W 1564 r. Eryk nakazał Cecylii poślubić margrabiego badeńskiego Krzysztofa. Małżeństwo okazało się dla Wazówny nieszczęśliwe. Urodziła mu sześciu synów, ale mąż roztrwonił posag i nie dochowywał jej wierności.
Piratka. Cecylia znana była z zamiłowania do zabawy i rozrzutności. Kiedy już jako małżonka margrabiego pojechała z misją dyplomatyczną do Londynu, zaciągnęła ogromne długi – sama jej ekskluzywna garderoba kosztowała ok. 9,5 tys. funtów. Ekscentryczna Wazówna zdobyła sympatię królowej Elżbiety I. Kiedy podczas pobytu w Anglii Cecylia urodziła pierwszego syna – Edwarda Fortunatusa – angielska monarchini została jego chrzestną. Sukcesy, jakie Szwedka odnosiła w Anglii, skończyły się wraz z pieniędzmi.