Pomocnik Historyczny

Przegnanie Indian

Los północnoamerykańskich Indian

Wolf Robe, wódz plemienia Cheyenne; fotografia z 1904 r. Wolf Robe, wódz plemienia Cheyenne; fotografia z 1904 r. BEW
Młode państwo amerykańskie spychało Indian na zachód, ale samo też się w tamtym kierunku rozrastało. Nie ustawał konflikt kultur i interesów. Los Indian przesądziło to, że uznawali oni wyłącznie własność plemienną, podczas gdy wielka akcja osiedleńcza opierała się na indywidualnym prawie własności.

Topografia plemienna. Indianie północnoamerykańscy, czyli ludność tubylcza Ameryki, nazywana obecnie w Stanach Zjednoczonych Native American, zaś w Kanadzie The First Nations, pojawili się po migracji z Azji Środkowej przez Cieśninę Beringa kilka tysięcy lat temu. Historia ich kontaktów z Europejczykami na terenie Ameryki Północnej zaczyna się od kolonizacji hiszpańskiej na Florydzie (1565), angielskiej w Jamestown (1607), francuskiej w Quebecu (1609) i holenderskiej na wyspie Manhattan (1626).

Historycy mają kłopoty z oszacowaniem liczebności ludności tubylczej w momencie pierwszego kontaktu z białymi przybyszami. Niektórzy piszą o 5 mln, inni o 600 tys. Identyfikują ok. 600 indiańskich społeczności i ponad 200 języków, jakimi się posługiwały. Przypuszcza się, iż w chwili przybycia białych do Ameryki Północnej największymi grupami językowymi były athapaskan, sioux i algonkin. Athapaskan posługiwały się plemiona na północy Yukonu i w północnym Meksyku (Navaho, Apache). Algonkińskim – Narragansett na Rhode Island, Powhatan w Wirginii, Arapaho na preriach. Różnymi odmianami sioux mówiły plemiona na rozległych preriach.

Indiańskie utensylia z rysunków Karla Bodmera, XIX w.Indiańskie utensylia z rysunków Karla Bodmera, XIX w.

W zależności od miejsca zamieszkania i sposobu zdobywania żywności plemiona dzieli się na te z wybrzeża Pacyfiku (kultura łososia), te z prerii (kultura bizona) i z wybrzeża Atlantyku (kultura kukurydzy). Jeszcze inne nazewnictwo wynika z geografii; mówi się o ludności Wschodnich Lasów, Prerii, Płaskowyżu, Wielkiej Kotliny, Północno-Zachodniego Wybrzeża. Podziały ludności tubylczej wynikają także z kultury plemion oraz nazewnictwa używanego przez białych w stosunku do przywódców plemiennych. Mamy tu jednak tylko jednostronne źródła pozostawione przez białych; ludność tubylcza nie wytworzyła bowiem własnych form pisma.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Przegnanie Indian"
Reklama