Poczet prezydentów
Poczet prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki
1. GEORGE WASHINGTON (30.04.1789–04.03.1797) – głównodowodzący Armii Kontynentalnej; przewodniczący Konwencji Konstytucyjnej; jeden z Ojców Założycieli; był przeciwnikiem frakcji politycznych, ale najbliżej mu było do federalistów; zwolennik republikańskiej formy rządów; jedyny prezydent w historii wybrany jednomyślnie przez Kolegium Elektorów; w konfliktach międzynarodowych zajmował stanowisko neutralne (np. wojna brytyjsko-francuska); dążył do zawarcia sojuszu z Anglią (Traktat Jaya); zwolennik ograniczonej armii, ale użył milicji (armii obywatelskiej) do stłumienia rebelii w 1794 r.; blisko współpracował z Kongresem; w „Wystąpieniu pożegnalnym” (Farewell Address) podkreślił potrzebę zawierania sojuszy handlowych, przestrzegał jednak przed sojuszami politycznymi i wojskowymi; był jedynym prezydentem, który odmówił pobierania pensji.
2. JOHN ADAMS (04.03.1797–04.03.1801) – działacz niepodległościowy; w czasach rewolucji amerykańskiej pełnił funkcje dyplomatyczne (Francja, Holandia, Anglia); wiceprezydent u Washingtona; zagorzały federalista; gdy afera dyplomatyczna z Francją (XYZ) z 1797 r. doprowadziła do pogorszenia stosunków między obydwoma państwami i quasi-wojny, dążył do pokoju, który zawarto w 1800 r.; w polityce wewnętrznej zainicjował ustawodawstwo nakładające cenzurę na przeciwników politycznych; po przegranych wyborach z Jeffersonem nominował kilkuset sędziów federalnych, aby podtrzymać ciągłość orzekania w duchu federalistycznym; zmarł 4 lipca 1826 r. w 50 rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości, której był sygnatariuszem.
3. THOMAS JEFFERSON (04.03.1801–04.03.1809) – główny autor Deklaracji Niepodległości; sekretarz stanu u Washingtona; wiceprezydent u Adamsa; lider Partii Demokratyczno-Republikańskiej; w konflikcie francusko-brytyjskim opowiadał się za Francją; po dojściu do władzy unieważnił część praw uchwalonych przez federalistów; opowiadał się przeciwko zwiększonym wpływom rządu centralnego; wprowadził liczne cięcia budżetowe; za jego czasów bardzo korzystnie zakupiono Luizjanę od Francji (1803) oraz zawarto układy z państwami Afryki Północnej (1805), chroniące statki amerykańskie przed piractwem; był zwolennikiem ograniczania wpływów europejskich na zachodniej półkuli; zainicjował ekspedycję Lewisa i Clarka w celu zbadania zachodniej części kontynentu; autor kilku wynalazków; zmarł tego samego dnia co Adams – 4 lipca 1826 r.