Pomocnik Historyczny

Słowniczek sztuki

Słowniczek sztuki afrykańskiej

Prince Twins Seven Seven (właśc. Taiwo Olaniyi Oyewale-Toyeje Oyelale Osuntoki), obraz „Healing of Abiku Children”. Prince Twins Seven Seven (właśc. Taiwo Olaniyi Oyewale-Toyeje Oyelale Osuntoki), obraz „Healing of Abiku Children”. Bridgeman
Piętnaście zamieszczonych tu haseł można potraktować jak zestaw sond zapuszczonych w materię różnorodnej współczesnej sztuki afrykańskiej.

Afrykańska różnorodność. Pojęcie Afryki jako jedności kulturowo-artystycznej jest tworem sztucznym, wymyślonym przez Europejczyków. Afrykańska różnorodność – jak twierdzi kameruński myśliciel i ekonomista Daniell Etounga-Manguelle – „może wprawić w oszołomienie nawet najbardziej odpornego człowieka”. Podobnie różnorodna i wieloaspektowa jest współczesna sztuka tego kontynentu. Inne jest jej oblicze w Afryce Północnej, znacznie bardziej poddanej wpływom europejskim oraz tradycji muzułmańskiej; inne w Etiopii, której tradycja państwowości sięga V w. p.n.e.; zupełnie odmienny rys szczególnej wrażliwości na kwestie neoimperialistycznej polityki Zachodu ujawniają współcześni twórcy ze skolonizowanej w XIX w. Afryki Subsaharyjskiej.

El Anatsui, instalacja w historycznym parku pałacowym nad Loarą.East NewsEl Anatsui, instalacja w historycznym parku pałacowym nad Loarą.

El Anatsui (ur. 1944). Współczesny rzeźbiarz pochodzący z Ghany, zawodowo czynny w Nigerii, gdzie naucza na uniwersytecie w Nsukka. Choć początkowo tworzył w glinie i drewnie, to międzynarodowe uznanie zyskał jako twórca instalacji z kapsli od butelek po piwie i tarek do manioku zszytych drutem miedzianym, pracowicie przekształcanych w rzeźby przypominające metalową tkaninę. Te błyszczące, recyklingowe ścienne kobierce wielkich rozmiarów, składające się z tysięcy kawałków aluminium, pozornie sztywne, w rzeczywistości są niezwykle elastyczne, toteż kuratorzy wystaw mogą je swobodnie rearanżować, na co zresztą artysta nalega, uważając, że w ten sposób jego twórczość jest równie nieprzewidywalna co ludzkie życie. Od momentu objazdowej wystawy z 2013 r. – „Gravity & Grace: Monumental Works El Anatsui” – rzeźbiarz znajduje się w czołówce światowej sceny artystycznej.

Sokari Douglas Camp, pomnik „Battle Bus”.ANSokari Douglas Camp, pomnik „Battle Bus”.

Sokari Douglas Camp (ur.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Afryki” (100176) z dnia 02.11.2020; Dzieje najnowsze; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowniczek sztuki"
Reklama