Pomocnik Historyczny

Piraci w Rogu Afryki

Afrykańscy piraci

Brytyjska grupa desantowa odbija z rąk piratów łódź rybacką, Ocean Indyjski, 2011 r. Brytyjska grupa desantowa odbija z rąk piratów łódź rybacką, Ocean Indyjski, 2011 r. East News
W somalijskim rozboju morskim skupiają się jak w soczewce dzieje postkolonialnych społeczeństw Afryki.
Uzbrojony pirat w pobliżu Hobyo w północno-wschodniej Somalii, luty 2010 r.East News Uzbrojony pirat w pobliżu Hobyo w północno-wschodniej Somalii, luty 2010 r.

Podglebie rozboju. Gdy na początku XX w. doniesienia o somalijskich piratach w Zatoce Adeńskiej zaczęły trafiać do mediów, traktowano je z przymrużeniem oka. Somalia powszechnie kojarzyła się z biedą, suszą, głodem i wojną domową. Po serii porwań kontenerowców społeczność międzynarodowa zrozumiała, że bagatelizowanie problemu jest błędem, który kosztuje dużo – bo setki milionów dolarów rocznie.

Zorganizowane piractwo somalijskie to jeden ze skutków rozpadu państwa ze stolicą w Mogadiszu. (Na początku lat 90., wskutek waśni politycznych i klanowych, kraj o nazwie Somalia przestał de facto istnieć; zastąpiło go kilka efemerycznych państewek, szukających uznania międzynarodowego i pomocy humanitarnej). Powołanie oddziałów straży przybrzeżnej, szkolonej przez Brytyjczyków, tylko na chwilę zahamowało proceder. Funkcjonariusze straży zaczęli sami dokonywać pirackich ataków, wymuszać haracze.

Fiasko kolejnych misji międzynarodowych – zilustrowane choćby w filmie „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta – wpłynęło na zmianę postrzegania Zachodu w oczach Somalijczyków. Zwątpili oni w możliwość uzyskania realnego wsparcia z globalnej Północy. Z kolei interwencja oddziałów stabilizacyjnych, złożonych w większości z chrześcijan etiopskich, unaoczniła dystans kulturowy dzielący Somalię i państwa zaangażowane w regionalną „wojnę sprawiedliwą”. Wszystko to sprzyjało radykalizacji nastrojów społecznych.

Psychospołeczne tło narodzin somalijskiego piractwa to mozaika lęków, frustracji, gniewu. Od dekad większość mieszkańców Rogu Afryki wegetuje w skrajnym ubóstwie. Plagi suszy naruszyły chwiejną równowagę ekologiczną, przyczyniając się jednocześnie do wybuchu nowych konfliktów o wodę, dostęp do pastwisk, miejsce w kolejce po dary przysyłane przez zachodnie organizacje pozarządowe.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Afryki” (100176) z dnia 02.11.2020; Dzieje najnowsze; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Piraci w Rogu Afryki"
Reklama