Złoty Czekan (Piolet d’Or). Najbardziej prestiżowe wyróżnienie świata wspinaczkowego przyznawane od 1992 r. przez francuski magazyn „Montagnes” oraz tamtejsze środowisko skupione wokół Groupe de Haute Montagne (Grupa Wysokogórska). Kandydaci muszą wykazać się wyczynami, które robią wrażenie przede wszystkim ze względu na skalę trudności, innowacyjność, etykę postępowania oraz są dowodem na przekraczanie granic wcześniej nieosiągalnych.
Część wspinaczy krytykuje ideę, wskazując przede wszystkim na nieporównywalność wybitnych osiągnięć w różnych rodzajach górskiej aktywności, jak również na nieporównywalność okoliczności towarzyszących wyczynom: pogody, kondycji psychofizycznej wspinaczy oraz zwykłego szczęścia. Polaków próżno szukać w gronie nagrodzonych Złotym Czekanem. Są tam przede wszystkim nazwiska alpinistów nieznanych laikom, wybitnych specjalistów w trudnej technicznie wspinaczce. Rzadko wyróżniane są też osiągnięcia na ośmiotysięcznikach, a jeśli już, to przede wszystkim za wytyczanie nowych dróg.
NAGRODA IM. WALTERA BONATTIEGO (PIOLET D’OR CARRIÈRE). Jest przyznawana od 2009 r. na gali Złotego Czekana za całokształt dokonań w górach. Dlatego nazywa się ją też Złotym Czekanem za całokształt. Wśród jej laureatów są dwaj Polacy: Wojciech Kurtyka oraz Krzysztof Wielicki.
Nagroda Dawida A. Sowlesa. Wyróżnienie przyznawane nieregularnie przez Amerykański Klub Alpinistyczny za etyczną postawę w górach, która każe poświęcić własne ego oraz obrany cel na rzecz pomocy tym, którzy znaleźli się w tarapatach. Jest przyznawana nieregularnie, również za spektakularne akcje ratownicze z przeszłości. Jej laureatami zostali m.in. Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala za zorganizowanie i przeprowadzenie w styczniu 2018 r.