Pomocnik Historyczny

Alfabet obrzeży

Poza kolonizacją hiszpańską

Saint-Barthélemy, francuskie terytorium zależne, 2016 r. Saint-Barthélemy, francuskie terytorium zależne, 2016 r. Getty Images
Ślady innej niż iberyjska kolonizacji w Ameryce Południowej i Środkowej, głównie na Karaibach.
Marek Sobczak/Polityka

Anguilla – terytorium zależne Wielkiej Brytanii. W 1967 r. proklamowano na wyspie niepodległą republikę, ale po interwencji Londynu przywrócono jej podległość metropolii.

Antigua i Barbuda – od poł. XVII w. brytyjskie kolonie pod wspólnym zarządem. Niepodległe państwo od 1981 r. Zaliczane do jednego z licznych rajów podatkowych na Karaibach.

Antyle Holenderskie – na początku XVI w. skolonizowane przez Holendrów. Po 2010 r. podzieliły się na autonomiczne okręgi i autonomiczne państwa w ramach Królestwa Niderlandów (są to: Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius, Sint Maarten).

Aruba – w poł. XVI w. Holendrzy odebrali wyspę Hiszpanom. Jako część tzw. Holenderskich Karaibów, Aruba jest terytorium stowarzyszonym z Holandią, a jej mieszkańcy mają pełne obywatelstwo holenderskie.

Bahamy – część tzw. archipelagu Lucayan, od poł. XVI w. kolonizowane przez Brytyjczyków. Niepodległe państwo od 1973 r., członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Barbados – brytyjska kolonia od poł. XVI w. Znana z produkcji trzciny cukrowej. Niepodległe państwo od 1966 r.

Belize – jedyna angielska kolonia w kontynentalnej części Ameryki Środkowej (jako Honduras Brytyjski). Roszczenia do terytorium Belize wysuwała Gwatemala. Niepodległe państwo od 1981 r.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze – od XVI w. wyspy przechodziły kolejno w ręce Hiszpanów, Holendrów i Anglików. Obecnie terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.

Dominika – do końca XVIII w. wyspa była częścią francuskich Antyli. W 1783 r. znalazła się we władaniu Wielkiej Brytanii, która z czasem nadała jej status kolonii.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Wiek rewolucji; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Alfabet obrzeży"
Reklama